PlanetArk: Koncentrace oxidu uhličitého dosáhla nového rekordu
Úroveň koncentrace hlavního skleníkového plynu v atmosféře dosáhla podle norských vědců nového rekordu. Podle nich se současná krize a s ní spojený útlum průmyslových emisí zatím nijak neprojevil, píše agentura Reuters.
|
|
Foto: Matej Šiculiak |
Obvyklé nejvyšší naměřená koncentrace bývá na začátku jara na severní polokouli, kde je koncentrováno nejvíce průmyslu, velkoměst a vegetace. Rostliny při svém růstu zachycují oxid uhličitý, který uniká při spalování fosilních paliv. Úroveň koncentrace se snižuje během léta a opět roste během podzimu, kdy stromy ztrácejí listy a další rostliny odumírají.
Podle Kima Holmena je ještě příliš brzy nato, aby se dalo tvrdit, že současná ekonomická krize ztlumí růst emisí. Navíc bude podle něj složité označit přesně původce změny. „Kdyby nastala například velmi teplá zima na Sibiři, může zcela zrušit vliv, jaký by měl velký výpadek průmyslu,“ řekl agentuře Reuters Holmen. Teplá zima v Rusku může aktivovat větší množství baktérií, které rozkládají rostlinné zbytky a vytvářejí tak skleníkové plyny.
Poslední data ze Svalbardu pocházejí z prosince, protože pak se začala měřící zařízení vyměňovat. Naměřená čísla jsou vyšší než celoroční průměr, jak je udávaly měření například amerického národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA).
Podle článku Alistera Doyla z agentury Reuters zveřejněného na serveru PlanetArk 13. 02. 2009.
reklama
Online diskuse
97 % pára ? - 15. 2. 2009 - Petr P.Odkude berete informaci, že na páru připadá 97 % skleníkového efektu ?V tomto případě, by člověk skutečně nemohl výrazně ovlivnit klimatický systém. To dokažte a máte Nobelovku a vyznamenání od Václava Klause :). Klimatologové totiž mají jiná data, asi podobná těmto. http://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt "Vodní páry (H2O) způsobují asi 60 % zemského přirozeného skleníkového efektu. Ostatní plyny ovlivňující tento efekt jsou oxid uhličitý (CO2) (kolem 26 %), methan (CH4), oxid dusný (N2O) a ozón (O3) (asi 8 %). Souhrnně tyto plyny nazýváme skleníkovými plyny." nebo tady: http://lesprace.silvarium.cz/content/view/863/69/ "Podíl vodní páry na skleníkovém efektu činí 60 - 70 %, na CO2 připadá asi 25 %" Jinak člověk sice vypouští asi 3% emisí CO2 ročně, ale nadbytečný CO2 se atmosféře hromadí na stovky let a proto narostla koncentrace CO2 od průmyslové revoluce o 31 %. Další věc je, že když vlivem emisí antropogenních skleníkových plynů naroste teplota, tak zároveň naroste koncentrace páry vlivem většího odpařování hlavně oceánů. Potom na člověka připadne i část procent skleníkového efektu způsobeného párou. |