https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-koncentrace-oxidu-uhliciteho-dosahla-noveho-rekordu?ids%5Bx4a43d7de05936ae2385e54def23a41bb%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Koncentrace oxidu uhličitého dosáhla nového rekordu

13.2.2009 10:54 | PRAHA/OSLO (Ecomonitor)
Úroveň koncentrace hlavního skleníkového plynu v atmosféře dosáhla podle norských vědců nového rekordu. Podle nich se současná krize a s ní spojený útlum průmyslových emisí zatím nijak neprojevil, píše agentura Reuters.
 

Rano v meste
Úroveň koncentrace hlavního skleníkového plynu v atmosféře dosáhla podle norských vědců nového rekordu. Podle nich se současná krize a s ní spojený útlum průmyslových emisí zatím nijak neprojevil, píše agentura Reuters.
Foto: Matej Šiculiak
„Růst pokračuje podle dlouhodobého trendu,“ řekl agentuře Reuters Kim Holmen z Norského polárního institutu. Data pocházejí z výzkumu stockholmské univerzity, který probíhá na ostrovech Svalbard severně od Norska.Koncentrace oxidu uhličitého podle tohoto výzkumu vzrostla na 392 částic na milion (ppm) v prosinci. To znamená růst o 2-3 ppm ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce, píše agentura Reuters.

Obvyklé nejvyšší naměřená koncentrace bývá na začátku jara na severní polokouli, kde je koncentrováno nejvíce průmyslu, velkoměst a vegetace. Rostliny při svém růstu zachycují oxid uhličitý, který uniká při spalování fosilních paliv. Úroveň koncentrace se snižuje během léta a opět roste během podzimu, kdy stromy ztrácejí listy a další rostliny odumírají.

Podle Kima Holmena je ještě příliš brzy nato, aby se dalo tvrdit, že současná ekonomická krize ztlumí růst emisí. Navíc bude podle něj složité označit přesně původce změny. „Kdyby nastala například velmi teplá zima na Sibiři, může zcela zrušit vliv, jaký by měl velký výpadek průmyslu,“ řekl agentuře Reuters Holmen. Teplá zima v Rusku může aktivovat větší množství baktérií, které rozkládají rostlinné zbytky a vytvářejí tak skleníkové plyny.

Poslední data ze Svalbardu pocházejí z prosince, protože pak se začala měřící zařízení vyměňovat. Naměřená čísla jsou vyšší než celoroční průměr, jak je udávaly měření například amerického národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA).

Podle článku Alistera Doyla z agentury Reuters zveřejněného na serveru PlanetArk 13. 02. 2009.



reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rozhovor s profesorem Kutílkem... - 16. 2. 2009 - Aleš

OK jasně , že mám představu kolik energie je třeba k roztavení ledu je to zhruba 333MJ /tuna tj. necelých 100kWh, víte ledy tají a budou tát , dokud nebude tak takové klima jako bylo v době , kdy se ty ledy tvořily. Jaké klima je dle Vašeho názoru normální ? Když se podíváte na vývoj klimatu, pak tu vidím teplá a chladná období. od 17 století cca do roku 1920 jsme měli velmi chladné období, teď je období teplejší a ledovce tají je tohle klima to pravé nebo ne by mělo být chladněji proč ? Jaké klima je to správné ?

CO2

, má obrovský vliv na klima ? - argumentujete tím , že nějakých 10 let nestoupání teplot není v klimatologii zárukou žádného trendu , ale přitom stoupání teplot od roku 1977- do roku 1998 považujete za důkaz vlivu CO2 na klima.
Víte proč vznikla teorie o vlivu CO2 na klima ? Protože Margaret se potřebovala zbavit otravných horníků a přejít na jadernou energii a tak přišla před vědce s balíkem peněz a jednou teorii a řekla jim dokažte to tady jsou peníze , no a z uplacených vědců vzniknul postupně celý panel pro změny klimatu IPCC - ověřte si to. Vzniknula z toho debilní předpověď (80 tá léta ) o rychlém vzestupu teplot a praktické katastrofě pro lidstvo se zatopením příbřežních oblastí atd.
Nic takového se samozřejmě nestalo.
Tahle skupina pseudovědců vydává své předpovědi ovšem dál.
Základní scénář z roku 2000 IPCC předpokádá zvýšení teploty o 5°C ve 23 století při spálení všech dostupných fosilních paliv co jich na zemi s tím , že lidé se budou 200 let spoléhat na fosilní paliva stejně jako dosud tedy ekonomický nesmysl. V roce 2100 má být podle základního zcénáře o 2,2°C tepleji než v roce 1995. Alternativní scénář přechodem s částečným přechodem na FV panely ( jádro bylo tehdy fuj) počítá s oteplením k roku 2100 cca 1,5°C , tak .
Bohužel oteplení 2,2 °C za 100 let bylo vyhodnoceno jako ekonomicky příznivé pro vyspělé země a tak vědci z IPCC vydávají další a další zprávy o rychlejším a rychlejším oteplování katastrofách atd.... Zatím těm vědcům ještě žádná předpověď nevyšla , klima se chová úplně jinak než předpovídají, proč ? protože třeba podle jejich teorie má na klima sluneční cyklus nulový vliv a není to pravda , v minimu cyklu Evropě například klesá v zimě podíl teplého západního proudění atd atd.... prostě je toho hodně co tito pánové nepočítají. Bude trvat ještě 30 let než budeme umět modelovat klima budoucnosti , dneska na to nemáme ani dost vykonné počítače ani dost historických dat. Vše jsou jen odhady a hypotézy. Základem k teorii vývoje klimatu musí být počítačový model, který je schopen modelovat klima minulosti třeba 19 století. Stejně jako rovnice funkce musí popisovat funkci v reálných číslech, pak se můžeme teprve bavit o tom , jak bude vypadat funkce někde v nekonečnu. Moderní klimatologivé z IPCC ovšem neumí namodelovat známé klima , zato ovšem namodelují klima , které tu má být za 200 nebo více let! To jako kdyby Vám člověk co neumí vypočítal lineární rovnici tvrdil , že vypočítal rovnici diferenciální ! Tohle není věda , to je podvod !

PS: omlouvám se za chyby , za to může můj učitel češtiny..



 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist