PlanetArk: Koncentrace oxidu uhličitého dosáhla nového rekordu
Úroveň koncentrace hlavního skleníkového plynu v atmosféře dosáhla podle norských vědců nového rekordu. Podle nich se současná krize a s ní spojený útlum průmyslových emisí zatím nijak neprojevil, píše agentura Reuters.
|
|
Foto: Matej Šiculiak |
Obvyklé nejvyšší naměřená koncentrace bývá na začátku jara na severní polokouli, kde je koncentrováno nejvíce průmyslu, velkoměst a vegetace. Rostliny při svém růstu zachycují oxid uhličitý, který uniká při spalování fosilních paliv. Úroveň koncentrace se snižuje během léta a opět roste během podzimu, kdy stromy ztrácejí listy a další rostliny odumírají.
Podle Kima Holmena je ještě příliš brzy nato, aby se dalo tvrdit, že současná ekonomická krize ztlumí růst emisí. Navíc bude podle něj složité označit přesně původce změny. „Kdyby nastala například velmi teplá zima na Sibiři, může zcela zrušit vliv, jaký by měl velký výpadek průmyslu,“ řekl agentuře Reuters Holmen. Teplá zima v Rusku může aktivovat větší množství baktérií, které rozkládají rostlinné zbytky a vytvářejí tak skleníkové plyny.
Poslední data ze Svalbardu pocházejí z prosince, protože pak se začala měřící zařízení vyměňovat. Naměřená čísla jsou vyšší než celoroční průměr, jak je udávaly měření například amerického národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA).
Podle článku Alistera Doyla z agentury Reuters zveřejněného na serveru PlanetArk 13. 02. 2009.
reklama
Online diskuse
rozhovor s profesorem Kutílkem... - 16. 2. 2009 - Petr P.Indiáni Severní Ameriky, kteří vedli války uznávali kult válečníka, ukazovali svoji odvahu výpady do nepřátelských kmenů, kradli jim koně a možná i ženy, tak jako kmeny Indiánů Jižní Ameriky. Mezi kmeny tím panovalo odvěké nepřátelství a soupeření.Výsledkem válek nebyla nadvláda a zotročení jiného kmene a zabrání jeho území, tak jako tomu byli u nás. Ale k bojům o uzemí také docházelo. Ćetl jsem, že u lesních indiánu docházelo třeba i k vytlačování kmenů jinými kmeny. I o tom, že prý Irokézové zlikvidovali jeden kmen se kterým váčili. Jestli kdysi zlikvidovali nějaké kmeny jiné to je možné, ale zmizení jiných kultur beze stopy to nedokazuje. Těch kultur je mnoho po celém světě o kterých nevíme, co se s nimi stalo. Války u nás narozdíl od indiánských byli feudální, kdy panovníci chtěli dobýt a ovládnout co největší území. Indiáni žili po malých společentvích, kdy se celý kmen setkal tak dvakrát do roka. I kdyby byla pravda, že za vyhubení velkých savců mohli i obyvatelé Severní Ameriky, tak to nedokazuje, že indiáni nežili v souladu s ekosystémem. Jestliže dojde k zásahu do ekosysému nějakou velkou katasrofou, jako je třeba dopad vesmírného tělesa a dojde k značnému úbytku některých živočichů, tak se samozřejmě snaží zvířata i člověk uživit jak může. Nebo měli spáchat ti lidé sebevraždu hlady, aby dle vás žili v souladu s ekosystémem ? Neví se ani, jestli před 11 tis. roky to byli současní indiáni, kteří měli přijít do Sev. Ameriky ze Sibiře. Já jsem četl teorie, že za vyhynutím dinosarů stojí nejpravděpodovněji dopad vemírného tělesa. Důkazem tisíciletého života Indiánů v souladu s ekosystémem, bylo plno bizonů a ostatní zvěře na jejích územích, než je začal bílý člověk likvidovat i pro svojí zábavu. To jsou prokazatelné fakta, narozdíl neprokázaných od teorií, co bylo před 11 tis. roky. Už jsem vám taky psal, že někdy v histori nastala událost, zaznamenaná národy napříč kontinenty jako potopa světa. A co vědci, už vědí, kdy to bylo ? Co když to bylo před těmi 11 tis. roky ? Máte pravdu, že zvířata neloví jen kvůli potravě, ale většinou to tak je. Jinak příklad zdomácnělých koček člověkem, které dříve lovily pro svoji obživu taky zrovna není vypovídající o chování zvířat ve volné přírodě. I s tím lovením koček pro zábavu, je myší stál dost a neubývá jich. Zvířata se snaží většinou uživit bez stoupající tendence a proto je v ekosystému bez zásahu člověka a katastrof rovnováha. Śelmy si taky nezlikvidovali zvěř která jim přináležela dle jejich místa ekosystému. Pouze člověk antipřírodní člověk našeho typu zlikvidoval vlky a celé živočišné druhy mizí kvůli blahobytu jako na běžícím pásu. Já budoucnost současných dětí v nastávající postblahobytné společnosti jako moc růžovou nevidím. |