PlanetArk: Na západě Indie byli po třiceti letech zpozorováni tygři
![]() |
|
Tygr bengálský (Panthera tigris tigris). Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Bengal tiger". | |
Foto: Bernard Landgraf/Wikipedia |
"Je zde zachovalý lesní porost, ideální habitat a množství kořisti. Ale tygři tu nebyli viděni od konce sedmdesátých let," řekl agentuře Reuters Vishwas Sawarkar, bývalý ředitel státního Indického institutu pro divokou přírodu. "Podle mého odhadu je jich na tom území nejméně dvacet," řekl Sawarkar. Podle jeho slov bylo toto zjištění učiněno v rámci probíhajícího celonárodního sčítání tygrů.
Předpokládá se, že v Indii žije polovina celosvětové populace tygrů. Podle sčítání provedených v letech 2001 a 2002 se jejich počet za poslední století snížil ze 40 000 na 3 642. Podle ochránců přírody se aktuální počet tygrů pohybuje mezi 1 300 až 1 500. Protože tygři nebyli dlouho zpozorováni, mnoho pytláků i ochranářů si myslelo, že v oblasti už nejsou. Poslední zbývající tygři tak podle odborníků mohli přežít díky tomu, že se pytláci v honbě za lukrativní kořistí přesunuli na jiná místa. Části tygřích těl používá tradiční čínská medicína, tygří kůže se zase dá prodat za tisíce dolarů. "Možná se dokonce i lesníci a výzkumníci nedívali pořádně," řekl podle Reuters Sawarkar. "To mohlo pomoci tygrům nerušeně navýšit své počty."
Ochranáři doufají, že úřady nyní vyhlásí oblast Sahyadri chráněnou tygří rezervací. "Když se vyhlásí tygří rezervace, lesní úřad by měl dostat potřebné prostředky na její ochranu," řekl agentuře Rahul Kaul, ředitel Indické nadace na ochranu divoké přírody. "Ale nesmí se o tom jen mluvit. Toho už bylo dost."
Podle článku Krittivase Mukherjeeho z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 12. 9. 2007
reklama