PlanetArk: Nejlepší ochránci amazonských pralesů jsou družstva
Sběr lesních plodů přináší dlouhodobější zisk než mnoho národních parků nebo dřevařských firem. Amazonský prales, Ekvádor. | |
Ilustrační foto: Ivo Marák |
Společný sběr plodů lesa přináší dlouhodobější zisk než mnoho národních parků nebo dřevařských firem, říká studie Mezinárodní organizace pro tropické dřevo (ITTO). Mezivládní organizace ITTO se snaží prosazovat jak ochranu životního prostředí, tak trvale udržitelný způsob obchodu s tropickým dřevem. Zpráva byla vydána pro potřeby konference dřevařů v severovýchodní Brazílii.
"Kdokoli, kdo závisí na lese jako zdroji příjmů i místě k žití, by se měl vydat tímto směrem," řekl agentuře Reuters jeden z autorů studie Andy White. "Potřebujeme, aby lidé v lesích zůstávali."
Dvousetstránková zpráva shrnuje dvacet studií ze tří kontinentů - od pěstování včel v Africe až po výrobu bambusových jídelních hůlek v Číně. Podle ITTO mají lidé, kteří v pralesích skutečně žijí, "mnohem delší časový horizont pro hospodaření se zdroji" než velké dřevařské firmy. Například v Nepálu se díky šťávě z citrusového ovoce stromu Bael (Aegle marmelos), které místní lidé sklízejí, les obnovuje a jejich činnost brání rozsáhlému kácení tropických dřevin, říká zpráva ITTO.
V řadě zemí v posledních letech společné využívání lesních plodin významně narůstá, a to díky politické decentralizaci a vyjasnění historických sporů o vlastnictví půdy. Jenže podle studie musí všechny komunity, které chtějí využívat les jako zdroj obživy, překonávat tři velká protivenství: byrokracii, zájem velkých firem o rychlý zisk a nezájem vlád svých zemí.
Místní družstva v Brazílii ale často rozdělují zájmy dřevařských společností, zemědělců a horníků. Špatný stav cest a dopravy jim navíc často znemožňuje dostat své produkty na trh. Zemědělští dělníci a zástupci indiánských kmenů minulý týden doručili dopis brazilskému ministrovi životního prostředí Marinu Silvovi. V něm požadují, aby vláda podpořila pomoc pro komunitní lesní hospodaření jak politicky, tak finančně.
"Kdyby vláda přesunula jen část prostředků určených k podpoře zemědělství na rozvoj lesního hospodářství, dočkali bychom se revoluce v ochraně amazonské přírody," říká Manoel Sobral Filho, výkonný ředitel ITTO. Každý rok totiž zmizí části amazonského lesa velikosti menších států kvůli kácení a vypalování stromů, které provádějí jak dřevaři, tak zemědělci nebo spekulanti, píše agentura Reuters.
Podle článku Raymonda Colitta z agentury Reuters na serveru PlanetArk 17. 07. 2007
reklama