PlanetArk: Německo má plán boje proti klimatickým změnám
Koncern E.ON navýší své obnovitelné zdroje. | |
Foto: Yann Arthus Bertrand/Země krásná neznámá |
Kabinet kancléřky Angely Merkelové minulý týden překonal vnitřní názorové rozdíly a plán odsouhlasil. Samotnému opatření však musí předcházet změna několika zákonů, což může trvat rok, píše Reuters. Teprve poté může začít dlouhodobý proces implementace. Vláda doufá, že se do roku 2020 podaří dosáhnout 36procentní redukce emisí oxidu uhličitého oproti koncentracím z roku 1990. "Je to překvapivý plán a ještě před rokem bych si nemyslel, že je takový program možný," řekl Holger Krawinkel, expert na energetiku z německé spotřebitelské asociace VZBV, která se nikdy nebála politiky kritizovat.
Překážkou však může být snaha ministra financí Peera Steinbruecka zlepšit stav napnutých veřejných financí. Steinbrueck chce za boj s klimatickými změnami utrácet více peněz jen v případě, že příjem z daní bude nadále stoupat a že se podaří získat peníze navíc z dražby emisních povolenek. "Klimatický balíček" požaduje zvýšení ročního vládního rozpočtu na ochranu klimatu na 2,6 miliardy euro oproti 800 milionům v roce 2005, uvádí Reuters.
Hlavní část úsporných opatření a výdajů za technologie však ponese veřejnost, soukromí majitelé budov, domácnosti a také doprava. Normy budou stanoveny zákonem a jejich dosažení budou pomáhat finanční pobídky. Už nyní se dá najít mnoho příkladů, jak vše funguje. Energetický průmysl změnu přivítal, protože se shoduje s jeho vlastními záměry diverzifikovat produkci. Energetika chce reagovat na současné spotřebitelské trendy a využívat dotací. Koncern E.ON plánuje navýšit své obnovitelné zdroje. Tři miliardy euro půjdou na energii z vody, větru a také na bioplyn. Do nových německých domů se bude distribuovat teplo vzniklé při výrobě elektřiny. To je dobrá zpráva pro výrobce strojů, dodavatele zařízení, stavaře a vlastníky domů. Zároveň vzniknou nová pracovní místa. Jediným požadavkem průmyslu je, že opatření musí být vzájemně sladěny, aby se předčasně nebourala stávající infrastruktura.
Německo má také renomovaný průzkum ukazující, že utrácet nyní a ušetřit později dává smysl, píše agentura Reuters. Německý institut pro výzkum ekonomiky DIW uvedl, že zatímco domácnosti budou muset na životní prostředí v příštích deseti letech vydat méně než sedm euro za měsíc, ušetří 12 euro za energie. Mohou se ovšem objevit i protesty, protože domácnosti budou nuceny koupit si nové bojlery a vyměnit další zařízení. Občanům s nízkým příjmem by ale měly pomoci dotace. To, že spotřebitelé chtějí podpořit krok směrem k udržitelnosti, ukazuje i úspěch relativně drahých "zelených" dodavatelů energie. Například dodavatel Lichtblick uvádí, že dostává od zákazníků rekordních tisíc dotazů denně. "Jsou zde také obrovské příležitosti pro energetický průmysl v poradenských službách," řekl Berthold Hannes, energetický expert ze společnosti Bain & Company .
Podle článku Very Eckertové z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 28. 8. 2007
reklama
Online diskuse
kecy - 30. 8. 2007 - AlešVe skutečnosti se v Německu začíná stavět uhelné el. o výkonu 12 GW (6x temelín ) , část uhlí se bude dovážet z JAR. Německo má o 10% nišží emise CO2 na osobu než ČR a jejich emise budou spíše růst , protože nahradí uhlím jaderné el. , které se do roku 20 odstaví! Žádná efektivita tohle nemůže zastavit. I kdyby se teoreticky podovedlo německu emise CO2 snížit na úroveň ,budou na tom stejně mnohem hůře než jaderná Francie , která má bezemisní výrobu el. enegie a o 40% nižší emise CO2 proti současnému Německu. |