PlanetArk: Pomocí bakterie se dá z odpadní vody vyrábět vodík
Takzvané mikrobiální palivové články dokážou přeměnit téměř jakýkoli biologicky rozložitelný materiál na bezemisní vodíkové palivo, řekl Bruce Logan z Penn State University. To by mohla být výhoda oproti stávající generaci aut s vodíkovým pohonem, protože vodík se obvykle vyrábí z fosilních paliv. I když taková auta sama o sobě neprodukují skleníkové plyny, produkuje je výroba jejich paliva, píše agentura Reuters.
Logan s kolegou Shaoanem Chengem vložili přirozeně se vyskytující bakterii do elektrolytického článku s kyselinou octovou. Bakterie spotřebovává kyselinu, uvolňuje elektrony a protony, přičemž vzniká napětí 0,3 voltů. Když se přidá napětí z vnějšího zdroje, začne z roztoku vybublávat vodík.
Je to mnohem efektivnější než hydrolýza vody, při které prochází elektrický proud kapalinou a rozděluje molekuly vody na kyslík a vodík. "Spotřebuje se zhruba desetina energie potřebné k elektrolýze," sdělil Reuters Logan. Většinu práce totiž udělá bakterie, která rozloží organický materiál do subatomových částic, takže energii je potřeba dodat pouze k tomu, aby se z částic sestavil vodík. Výsledné palivo je plyn, nikoli kapalina, ale i ten může být využit k pohonu vozidel. K výrobě se dá využít celulóza, glukóza, acetát nebo jiné těkavé kyseliny, řekl Logan. Vzniká jediná emise: voda.
Ačkoli to zní přímo futuristicky, technologie mikrobiálních článků je dostupná již dnes, uvádí Reuters. Výzkumníci zažádali o patent na svůj objev. Články jsou však příliš velké, aby se daly vozit v autech, tak se vodíkové palivo musí vyrábět v továrnách. "Reaktor lze umístit do továrny na výrobu potravin, brát znečištěnou vodu a vyrábět vodík," řekl Logan. "Nebo se může umístit na farmě, kde je mnoho celulózy či zbytky ze zemědělství obsahující celulózu, a vyrábět vodík tam." Technologie se pravděpodobně více osvědčí ve venkovských oblastech než ve městě. "Prvním krokem je začít využívat lokality, kde vzniká odpadní voda a kde se vynakládají peníze na její čištění, a přeměnit tyto čistírny na továrny vyrábějící vodík," dodal Logan.
Podle článku Deborah Zabarenkové z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 13. 11. 2007
reklama