https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-pomoci-bakterie-se-da-z-odpadni-vody-vyrabet-vodik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Pomocí bakterie se dá z odpadní vody vyrábět vodík

15.11.2007 07:55 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Bakterie, která se živí octem a odpadní vodou, by povzbuzená dávkou elektřiny mohla vyrábět čisté vodíkové palivo pro pohon automobilů. S odvoláním na vědeckou zprávu zveřejněnou v pondělí o tom informuje agentura Reuters.
 

Takzvané mikrobiální palivové články dokážou přeměnit téměř jakýkoli biologicky rozložitelný materiál na bezemisní vodíkové palivo, řekl Bruce Logan z Penn State University. To by mohla být výhoda oproti stávající generaci aut s vodíkovým pohonem, protože vodík se obvykle vyrábí z fosilních paliv. I když taková auta sama o sobě neprodukují skleníkové plyny, produkuje je výroba jejich paliva, píše agentura Reuters.

Logan s kolegou Shaoanem Chengem vložili přirozeně se vyskytující bakterii do elektrolytického článku s kyselinou octovou. Bakterie spotřebovává kyselinu, uvolňuje elektrony a protony, přičemž vzniká napětí 0,3 voltů. Když se přidá napětí z vnějšího zdroje, začne z roztoku vybublávat vodík.

Je to mnohem efektivnější než hydrolýza vody, při které prochází elektrický proud kapalinou a rozděluje molekuly vody na kyslík a vodík. "Spotřebuje se zhruba desetina energie potřebné k elektrolýze," sdělil Reuters Logan. Většinu práce totiž udělá bakterie, která rozloží organický materiál do subatomových částic, takže energii je potřeba dodat pouze k tomu, aby se z částic sestavil vodík. Výsledné palivo je plyn, nikoli kapalina, ale i ten může být využit k pohonu vozidel. K výrobě se dá využít celulóza, glukóza, acetát nebo jiné těkavé kyseliny, řekl Logan. Vzniká jediná emise: voda.

Ačkoli to zní přímo futuristicky, technologie mikrobiálních článků je dostupná již dnes, uvádí Reuters. Výzkumníci zažádali o patent na svůj objev. Články jsou však příliš velké, aby se daly vozit v autech, tak se vodíkové palivo musí vyrábět v továrnách. "Reaktor lze umístit do továrny na výrobu potravin, brát znečištěnou vodu a vyrábět vodík," řekl Logan. "Nebo se může umístit na farmě, kde je mnoho celulózy či zbytky ze zemědělství obsahující celulózu, a vyrábět vodík tam." Technologie se pravděpodobně více osvědčí ve venkovských oblastech než ve městě. "Prvním krokem je začít využívat lokality, kde vzniká odpadní voda a kde se vynakládají peníze na její čištění, a přeměnit tyto čistírny na továrny vyrábějící vodík," dodal Logan.

Podle článku Deborah Zabarenkové z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 13. 11. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist