PlanetArk: Zázračnou zbraní v boji proti změnám klimatu má být ukládání skleníkových plynů
Železité vody hnědouhelného lomu. Fotografie oceněná v soutěži Ekologie a věda v objektivu. | |
Foto: Markéta Hendrychová/Agentura INSPIRELA s.r.o. |
Zachycování a ukládání oxidu uhličitého (známé pod zkratkou CCS) se zdá představitelům průmyslu a některým zákonodárcům jako nejlepší řešení problémů s klimatickými změnami, protože dokáže účinně omezit vzrůstající emise ze spalování uhlí. Dodnes ale tato metoda nebyla vyzkoušena v běžných provozních podmínkách. Navíc se proti CCS výrazně staví někteří ochránci životního prostředí, kteří mluví o tom, že ukládání není bezpečné, technologie nebude včas k dispozici a investice do CCS může navíc odčerpat finance potřebné na přechod ke skutečně ekologickým zdrojům energie.
Podle ekonomického šéfa IEA Fatiha Birola je zachycování a skladování emisí průlomem v boji proti změnám klimatu a ekonomické a technologické problémy mohou být překonány za pomoci státních investic.
Evropská unie tvrdí, že oteplení zeměkoule o více než dva stupně Celsia ve srovnání s dobou před nástupem průmyslu přinese řadu negativních jevů, jako jsou ničivé vlny veder, bouře, záplavy a nedostatek vody, píše agentura Reuters. EU se zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o pětinu vzhledem k úrovni roku 1990. Nicméně vědecký panel OSN tvrdí, že tohoto cíle bude velmi těžké dosáhnout, a odhaduje růst teplot během tohoto století na 1,8 až 4 stupně Celsia.
"To, co potřebujeme, je zásadní řešení, kterým je zachycování a ukládání oxidu uhličitého," prohlásil Birol na tiskové konferenci bruselského think-tanku Lisbon Council. "Ukládání je klíčovým postupem, který nás dokáže uchránit růstu teplot nad dva stupně, pokud se mu dostane náležité podpory a bude včas připraven k použití." Technologie CCS se v minulých týdnech stala velkým tématem pro poslance Evropského parlamentu při projednávání nové legislativy.
Organizace Greenpeace již dříve v tomto měsíci označila zachycování a ukládání plynů za "falešnou naději", ale jiné organizace (včetně WWF) podporují CCS alespoň jako dočasné řešení. Podle Birola by technologii měly podpořit státy G8 na své schůzce o problémech se změnami klimatu. "Jestli myslíte boj proti změnám klimatu vážně, měly byste CCS podpořit," vzkázal na adresu zemí G8.
Birol také uvedl, že podpora CCS bude klíčovým tématem listopadové výroční zprávy IEA. Ta prý doporučí, aby ukládání skleníkových plynů zařadila OSN v rámci Kjótské dohody do kategorie mechanismů čistého rozvoje.
Podle článku Peta Harrisona z agentury Reuters na serveru PlanetArk zde dne 23. května 2008
reklama
Online diskuse
mam strach - 26. 5. 2008 - tmoravecMam obavu z toho, ze ukladani C02 pod zem je radove nebezpecnejsi nez ukladani jaderneho odpadu. Jaderny odpad je maly a tezky a sam vam z diry neutece, narozdil od CO2 kde bychom mluvili o stovkach milionu tun stlaceneho plynu napumpovaneho pod zem. V okamziku, kdy treba diky zemetreseni dojde k uvolneni plynu a jeho vyronu, vytvori se u zeme nekolikametrova vrstva, kde vse zive behem nekolika minut zemre. Podobne jevy jsou jiz dnes bezne v oblastech v blizkosti cinnych sopek. |