https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plany-na-odstrel-zubru-vyvolaly-v-polsku-protesty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plány na odstřel zubrů vyvolaly v Polsku protesty

3.1.2017 08:46 | VARŠAVA (ČTK)
Státní lesy tvrdí, že odstřel přestárlých, nemocných či agresivních kusů je v zájmu údajně přemnožených stád zvířat, kritici mají ale podezření, že jde jen o peníze: za odstřel a trofej vzácného úlovku má lovec zaplatit více než 50.000 zlotých, v přepočtu přes 300.000 korun. Ilustrační snímek.
Státní lesy tvrdí, že odstřel přestárlých, nemocných či agresivních kusů je v zájmu údajně přemnožených stád zvířat, kritici mají ale podezření, že jde jen o peníze: za odstřel a trofej vzácného úlovku má lovec zaplatit více než 50.000 zlotých, v přepočtu přes 300.000 korun. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondřej Kott, Wiebke Müller / Zoo Tábor
Přes dvacet tisíc lidí se v Polsku od včerejšího odpoledne podepsalo pod petici ochránců přírody ze sdružení Greenpeace, žádajících premiérku Beatu Szydlovou, aby zastavila plány na odstřel chráněných zubrů.

 

Státní lesy tvrdí, že odstřel přestárlých, nemocných či agresivních kusů je v zájmu údajně přemnožených stád zvířat, kritici mají ale podezření, že jde jen o peníze: za odstřel a trofej vzácného úlovku má lovec zaplatit více než 50.000 zlotých, v přepočtu přes 300.000 korun.

V Polsku žije ve volné přírodě asi 1350 z celkem čtyř tisíc zubrů, přežívajících po celém světě. Zubrů je tedy ještě méně než nosorožců či ledních medvědů, poznamenal list Gazeta Wyborcza.

O povolení k odstřelu požádala lesnictví ve dvou lokalitách, ve kterých žije 110, respektive 130 zubrů. Podle deníku je ale zvláštní, že v těchto místech se má vyskytovat mnohem více zubrů vhodných k odstřelu, než v rezervaci v Bělověžském pralese, kde tamní stádo čítá 600 kusů a loni tam byli zastřeleni pouze tři zubři. V rezervaci ale smí usmrtit zvíře jen vyškolený zaměstnanec, zatímco jinde se právo k odstřelu prodává. Státní lesy dokonce vyvěsily ceník lovu na zubry.

Podle deníku jde také o důsledek toho, že ekology ve státní radě pro ochranu přírody vystřídala konzervativní vláda svými lidmi, příznivci lovu.

"Zubr je nejen krásné a vzácné zvíře, ale také symbol polské přírody, chráněný polskými zákony a Evropskou unií. Pořádání komerčních honů na zubry je útok na to nejcennější v polské přírodě," zdůrazňuje petice Greenpeace.

Agentura AP připomněla, že v Polsku se běžně pořádají komerční lovy pro cizince, kteří si přejí ulovit jelena, divoké prase či zajíce.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist