https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plany-na-rozsireni-dolu-turow-predstavi-polaci-i-na-ceske-strane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plány na rozšíření dolu Turów představí Poláci i na české straně

3.9.2019 00:17 | CHOTYNĚ (ČTK)
Své plány na rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice představí zástupci polské energetické skupiny PGE i české veřejnosti. / Ilustrační foto
Své plány na rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice představí zástupci polské energetické skupiny PGE i české veřejnosti. / Ilustrační foto
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Své plány na rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice představí zástupci polské energetické skupiny PGE i české veřejnosti. Záměr budou prezentovat v úterý 17. září od 15:00 v sokolovně v Chotyni na Liberecku. O dohodě libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) se zástupci polské strany včera informoval mluvčí kraje Filip Trdla. Samotné veřejné projednávání vlivu na životní prostředí (EIA) se uskuteční o dva dny později 19. září od 10:00 v polské Bogatyni.
 

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Tamní obyvatelé se obávají ztráty vody, zvýšené prašnosti a hluku.

Už dnes potoky a studny v oblasti Frýdlantu, Hrádku a Chrastavy na Liberecku vysychají, s přiblížením těžebního prostoru k hranici se podle oponentů záměru pravděpodobně situace ještě zhorší.

"Ve všech okrajových částech, které nejsou zabezpečeny vodovodem, máme problémy s pitnou i užitkovou vodou, lidem vysychají studny, ale vysychají nám i povrchové toky. Oldřichovský potok vlastně neexistuje, je to jen suchý příkop," popsal situaci hrádecký místostarosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!). Pokud se potvrdí černé scénáře, bude do zajištění vody pro dotčené oblasti třeba investovat stamiliony korun.

Proti plánovanému rozšíření dolu podali lidé na české straně hranice zhruba 5000 připomínek. Liberecký kraj si najal společnost Frank Bold Advokáti, jejíž polská pobočka připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem. Rozšíření se tam podařilo zabránit. Kraj mimo jiné požaduje zrušení nedávné změny územního plánu, kterým Bogatyně rozšíření dolu umožnila, aniž počkala ukončení mezinárodních konzultací a zohlednila připomínky české strany. Poláci to označili za nedorozumění. Česká strana ale postup považuje za nezákonný a v rozporu s mezinárodními smlouvami a zvažuje žalobu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist