https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plastove-tasky-v-obchodech-od-pristiho-roku-zdarma-nebudou-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plastové tašky v obchodech od příštího roku nebudou zdarma

9.2.2017 12:02 | PRAHA (ČTK)
Novela cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení.
Novela cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení.
Foto | moriza / Flickr
Lidé asi nebudou moci od příštího roku získat v obchodech zadarmo žádné plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Poslanci z výboru pro životního prostředí to včera doporučili zakázat zákonem. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Změny má přinést novela o obalech, která má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu.
 

Výbor doporučil na návrh svého předsedy Robina Böhnische (ČSSD) zpoplatnit všechny plastové tašky bez ohledu na tloušťku jejich stěn. Vládní předloha totiž podle Böhnische navrhovala zpoplatnit v souladu s unijní směrnicí jen lehké tašky vzhledem k tomu, že silnější tašky většina obchodníků sama zpoplatňuje. Böhnischova úprava má zabránit tomu, aby byl zákon obcházen.

Novela cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení.

Výbor také podpořil úpravu recyklace a využití obalového odpadu do roku 2020, kterou má novela stanovit. Recyklace by se měla podle vládní předlohy zvýšit ze 60 na 70 procent, celkově by se mělo využít 80 procent obalů. Výbor ale doporučil celkové využití snížit na 75 procent. I tak to bude více, než požaduje unijní směrnice.

Poslanec ČSSD Milan Urban navrhoval snížit povinnou recyklaci skleněných obalů z vládou navrhovaných 75 procent do roku 2020 na 73 procent. Jan Zahradník (ODS) chce stejné snížení i u papírových a lepenkových obalů. Zdůvodnil to tím, že v obalových krabicích s elektronikou se začaly místo polystyrenu používat obtížně recyklovatelné papírové kartony. Ve výboru tyto návrhy ale podporu nenašly

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) toto snižování odmítl jako anachronismus vzhledem k tomu, že v Česku jsou i vládou navrhované limity už nyní překračovány. "Češi jsou dneska na špičce recyklace těchto surovin," řekl.

Plastové tašky se už nyní v obchodních řetězcích prodávají minimálně za korunu. V některých obchodech s textilem se však zboží stále do běžných plastových tašek dává bezplatně.

V ČR se podle studie Evropské komise z roku 2011 pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich roční spotřebu do konce roku 2019 na 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 na 40 kusů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist