https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/platit-vyssi-zalohy-nezvladaji-jednotky-procent-klientu-e.on-mezirocne-podobne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Platit vyšší zálohy nezvládají jednotky procent klientů E.ON, meziročně podobně

27.1.2023 16:20 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Spotřeba plynu byla loni v síti distribuční společnosti EG.D nejnižší za devět let. Celoroční spotřeba v síti EG.D byla loni 298 milionů metrů krychlových plynu, meziročně spotřebovali zákazníci o 16 procent plynu méně.
Spotřeba plynu byla loni v síti distribuční společnosti EG.D nejnižší za devět let. Celoroční spotřeba v síti EG.D byla loni 298 milionů metrů krychlových plynu, meziročně spotřebovali zákazníci o 16 procent plynu méně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Domácnosti, jimž dodává plyn firma E.ON, spotřebovaly loni meziročně asi o 20 procent plynu méně. Úspory v elektřině budou proti roku 2021 přes deset procent. Asi 400 000 zákazníků E.ON má fixované ceny energií nižší, než je vládou zastropovaná cena. Meziročně zatím příliš nepřibylo zákazníků, kteří by měli problém platit vyšší zálohy, jde o jednotky procent z milionu firemních klientů.
 

"Ceny jsou (teď) třikrát až čtyřikrát dražší, než na co byli zákazníci zvyklí. Obrací se na nás hromady zákazníků, kteří na to přestali mít. Radíme jim, jak s energií rozumně nakládat. Nabízíme splátkové kalendáře, počkáme s platbou, když je zákazník v nouzi. Zdá se nám, že meziročně významně nenarostly nedoplatky," řekl na dotaz ČTK prokurista firmy E.ON Energie Radek Fišer. Před Vánoci se na firmu obracely měsíčně stovky lidí, jimž firma radila. Hodně zákazníků ale začalo platit vyšší zálohy od ledna, Fišer tak čeká, že klientů v nouzi přibude.

Spotřeba plynu byla loni v síti distribuční společnosti EG.D nejnižší za devět let. Celoroční spotřeba v síti EG.D byla loni 298 milionů metrů krychlových plynu, meziročně spotřebovali zákazníci o 16 procent plynu méně. Loni klesla u EG.D i spotřeba elektřiny, meziročně o 4,5 procenta. Byla tak téměř stejná jako v roce 2020. ČTK to již dříve řekl mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

E.ON nyní spustil kampaň, jíž chce motivovat zákazníky k úsporám a pomoci ohroženým skupinám obyvatel v Česku. Čím víc elektřiny nebo plynu lidé ušetří, tím víc E.ON podpoří tři dobročinné organizace – Charitu Česká republika, SOS dětské vesničky a Nadaci Naše dítě. Letos by se tak díky úsporám mohlo rozdělit až 50 milionů Kč, uvedla firma. Za každou ušetřenou kilowatthodinu plynu daruje dobročinné organizaci vybrané zákazníkem 1,50 Kč, v elektřině dvě koruny. K tomu firma přidá 100 Kč za každé odběrné místo, které se do kampaně zapojí.

Kvůli zdražování se zhoršuje situace seniorů a samoživitelů. Lidí, kteří hledají podporu, meziročně přibylo v Evropě o 40 procent, v ČR v průměru o 25 procent, řekla manažerka advokační činnosti Charity Česká republika Iva Kuchyňková. V ČR přibylo nejvíce lidí s finančními potížemi koncem minulého roku. Velký nárůst pozorovala charita mezi seniory, těch, kteří už si nevědí rady, přibylo loni o polovinu. Největší, takřka stoprocentní nárůst případů lidí, kteří situaci nezvládají, eviduje charita u rodičů samoživitelů.

Energie loni výrazně zdražily kvůli ruskému útoku na Ukrajinu a následné nestabilitě dodávek fosilních paliv z Ruska.

Česká energetická skupina E.ON má asi 3500 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66 000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 110 000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta. Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly v roce 2021 v součtu zisk po zdanění 6,07 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o miliardu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist