Plyšoví medvědi pro slovenské lovce
Před budovou slovenského velvyslanectví se sešly přibližně tři desítky ochránců přírody s transparenty, volajícími po změně rozhodnutí slovenského ministerstva životního prostředí. To povolilo slovenským lovcům odstřel 63 medvědů. Plyšoví medvídci jsou určeni ministru Miklósovi, aby je rozdělil myslivcům namísto povolenek ke komerčnímu lovu živých šelem.
Podle ekologických aktivistů ohrožuje odstřel přežití a další šíření ohrožených druhů i na české straně hranice. Zdejší populace totiž stále ještě závisí na dostatku zvířat migrujících ze Slovenska.
V roce 2004 požádali myslivci slovenské ministerstvo životního prostředí o povolení lovu 101 medvědů. V osmdesáti případech souhlas dostali – ačkoli pouze v sedmnácti z nich jde podle ochránců o medvědy, kteří působí škody.
"Vlci a medvědi patří mezi klíčové prvky lesních ekosystémů a jako takové musí být přísně chráněni, nikoli stříleni," řekl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA. "Katastrofální polomy, při kterých padly umělé smrkové monokultury v Tatrách, opět ukázaly, jak velmi je horská příroda citlivá na zásahy."
Čeští ochránci se happeningem připojili ke svým slovenským a polským kolegům. Slovenské Lesoochranárske zoskupenie VLK odeslalo Evropské komisi a Radě Evropy stížnost na porušení Bernské úmluvy a evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, kde jsou vlk a medvěd zařazeni mezi přísně chráněné druhy živočichů. Povolení lovu vlků a medvědů na Slovensku podle aktivistů nesplňuje podmínky pro udělování výjimek.
Na žádost Hnutí DUHA se s apelem na slovenské ministerstvo životního prostředí obrátil i český ministr životního prostředí Libor Ambrozek. V dopise vyzývá svého slovenského kolegu k ochraně vzácných medvědů a vlků.
"Jakýkoliv zásah na základě komerčních požadavků narušuje rovnováhu uvnitř populace. Medvěd, vlk a rys jsou součástí národního přírodního bohatství a podle toho je třeba se k těmto šelmám chovat,“ uvedl režisér Chaloupek.
reklama