https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-obnovuje-pamatkove-chranenou-100-let-starou-hajovnu-v-lesich-v-bukovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň obnovuje památkově chráněnou, 100 let starou hájovnu v lesích v Bukovci

6.8.2023 00:33 | PLZEŇ (ČTK)
Lesovna Zábělá.
Lesovna Zábělá.
Foto | Jik jik / Wikimeda Commons
Plzeň rekonstruuje sto let starou památkově chráněnou lesovnu Zábělá v městských lesích v okrajové části Bukovec. Sedmiměsíční oprava včetně úprav přilehlých zahrad vyjde včetně DPH na deset milionů korun. Poté bude dál sloužit jako hájovna městských lesů, se služebním bytem a zázemím pro vzdělávání veřejnosti, řekla ČTK mluvčí magistrátu Monika Krausová.
 

"Naposledy byla opravována před 27 lety, a proto teď vyžadovala rozsáhlejší rekonstrukci. Jedná se převážně o vnitřní úpravy bez zásahu do obvodových a střešních konstrukcí. Původní tvary, materiály i barvy objektu zůstanou zachovány," řekl náměstek primátora Aleš Tolar (STAN). Při rekonstrukci, zahájené před dvěma týdny, stavbači obnoví stěnu, podlahy, truhlářské výplně a omítky fasád. Nově bude také řešena zpevněná kamenná plocha od vjezdu na pozemek po vstup do objektu.

Po obnově bude lesovna opět sloužit jako služební byt pro zaměstnance městských lesů. "Prostory v prvním podlaží využije oddělení městských lesů a spolu se zahradou budou k dispozici pro environmentální výchovu, osvětu a vzdělávání veřejnosti," řekl Tolar.

Komplex byl vybudován v letech 1923 až 1924 jako hospodářský a správní objekt. Byly tam byt, kancelář lesmistra a v podkroví se skladovalo osivo lesních dřevin. "Část zahrady byla využívána také jako obytná a rekreační," řekla mluvčí.

Podle webu správy veřejného statku města vlastní Plzeň 4112 hektarů pozemků určených k plnění funkcí lesa, plocha porostů činí 3960 hektarů. Lesní pozemky jsou na 52 katastrálních územích obcí s rozšířenou působností Plzeň, Stod, Nýřany, Rokycany a Přeštice. V kategorii hospodářských lesů je 2345 hektarů, lesů zvláštního určení je 688 hektarů a 39 hektarů je ochranných porostů.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist