https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-otevrela-novy-sberny-dvur.jeden-z-nejvetsich-v-plzenskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň otevřela nový sběrný dvůr. Jeden z největších v Plzeňském kraji

13.8.2020 00:55 | PLZEŇ (ČTK)
S plochou 3100 metrů čtverečních je nový sběrný dvůr jeden z největších v Plzeňském kraji.
S plochou 3100 metrů čtverečních je nový sběrný dvůr jeden z největších v Plzeňském kraji.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | plzen.eu
Plzeň otevřela ve čtvrti Slovany nový sběrný dvůr za téměř 42 milionů korun. Stavba začala loni v létě v nevyužívaném městském areálu v ulici Na Bořích. Na vybudování přispěl 31,2 milionu korun evropský Operační program Životní prostředí, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).
 

S plochou 3100 metrů čtverečních je to jeden z největších sběrných dvorů v Plzeňském kraji. Je také nejmodernější. Pod ocelovými přístřešky je 21 velkoobjemových kontejnerů, dvě mostní váhy o nosnosti 5,5 tuny a buňka pro obsluhu s hygienickým zázemím. Součástí je také sklad pro shromažďování nebezpečných odpadů. Prostor monitorují kamery, je obehnaný dvoumetrovým neprůhledným plotem. "Obyvatelům poslouží k ukládání odpadů běžného charakteru, jako jsou suť, větve, tráva, pneumatiky, sklo, dřevo, papír, plast či elektroodpad, ale i k ukládání nebezpečných odpadů, azbestu či olejů a hořlavých látek," vyjmenoval Otakar Horák, ředitel společnosti Čistá Plzeň, která sběrný dvůr provozuje. Město plánuje zrekonstruovat i další sběrné dvory, aby dosáhly stejné úrovně.

Plzeň má nyní ve svém majetku pět sběrných dvorů, pro ukládání odpadu slouží také šest sběrných míst, v plánu je vybudovat další tři. Díky novému dvoru Na Bořích se navýší kapacita zpracování či třídění odpadů o 3175 tun za rok. "Zároveň se uleví současným sběrným dvorům, které jsou plné a pro potřeby obyvatel a města Plzně ne zcela dostačující," poznamenal technický náměstek Pavel Šindelář (ODS).

Slovany, které patří mezi čtyři největší městské obvody, tak mají na svém území už třetí sběrný dvůr, ale první ve vlastnictví města a také jediný, který bude odebírat například asfaltovou lepenku, řekl slovanský starosta Lumír Aschenbrenner (ODS).

V Plzeňském kraji je asi 81 sběrných dvorů. S dotací EU jich bylo postaveno 36 v celkové hodnotě kolem 280 milionů korun, z toho Operační program Životní prostředí na ně dal spolu se státem přes 230 milionů korun, řekla dnes ČTK Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která koordinuje třídění odpadů v regionu. Dvory výrazně snížily nepořádek ve městech. Množství odpadu, které přijímají, každoročně stoupá. Dotace na modernizaci a výstavbu dvorů by měly pokračovat i v dalším plánovacím období EU.


reklama

 
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist