Plzeň usiluje o zachování nájemního vztahu s Vodárnou
"Podle cenové kontroly Finančního ředitelství v Plzni například v roce 1998 Vodárna sice údajně zahrnula do ceny neoprávněně náklady, ale ministerstvo financí uloženou pokutu zrušilo. Zjistilo, že jím vykalkulovaná cena by byla vyšší než vodárna lidem účtovala. Takže lidé sporné náklady podle mne stejně neplatili," uvedl primátor. Podle právníka společnosti Vodárna Petra Hubínka vodárna dodržuje smlouvu s městem, která dovoluje zdražovat vodu maximálně do výše inflace.
Plzeňský soud dal v červnu Pechovi za pravdu v tom, že město v roce 1996 v rozporu se zákonem veřejně nevyhlásilo výběrové řízení na provozovatele kanalizační a vodovodní sítě a zabránilo tak jiným zájemcům ucházet se o správu městského majetku. Údajné nedodržení zákonných podmínek bylo důvodem, proč soud zrušil nájemní vztah.
Město už připravilo varianty řešení podle toho, jak odvolání dopadne. Primátor kategoricky vyloučil, že by Plzeň zůstala na čas bez odborného správce vodovodů a kanalizací. Vedení radnice si ale myslí, že pokud by vlastník Vodárny musel z Plzně odejít a přišel by za něj někdo jiný, zdražilo by to vodu ve městě. Tomu nasvědčují i informace Vodárny. Jak dnes řekl ČIA předseda jejího představenstva Rostislav Čáp, firma už investovala 38 milionů korun do vybudování dešťové zdrže pro čistírnu odpadních vod, vybudovala vodárenský dispečink za 17 milionů nebo takzvanou kartografii za sedm milionů korun. Není vyloučeno, že by při nuceném odchodu požadovala také ušlý zisk za léta budoucí, protože smlouva měla platit až do roku 2017.
Vodárnu ovládá francouzská firma Vivendi Water, která nedávno společně s Anglian Water uspěla ve výběrovém řízení o pražskou vodárenskou infastrukturu.
reklama