https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-zvazuje-ze-by-lide-mohli-ziskal-vyuzitelne-veci-ze-sberen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeň zvažuje, že by lidé mohli získal využitelné věci ze sběren

15.8.2019 00:08 | PLZEŇ (ČTK)
Městská odpadová firma Čistá Plzeň zvažuje, že by méně movitým občanům nabízela zachovalé věci, které lidé nosí do sběrných dvorů a které by nabídli ostatním k dalšímu využití. Týká se to například nábytku, nádobí, televizorů nebo jízdních kol. Podobný model funguje v Brně, kde město kvůli tomu založilo nadaci. Drobné příspěvky, které lidé za použité věci podle sazebníku zaplatí, jdou pak na speciální konto a využijí se na veřejně prospěšné účely. Řekl to Otakar Horák, ředitel firmy Čistá Plzeň, která zajišťuje pro město svoz odpadů.
 

Podle Horáka hlavním důvodem, proč to Plzeň zatím nemůže vyzkoušet, je fakt, že v žádném ze sběrných dvorů nemá prostor. "Na to musí být hala, kde by se věci mohly uskladnit a vydávat. Pokud by to město chtělo, tak až se jednou bude revitalizovat sběrný dvůr v Jateční, tak za ním je volný prostor," uvedl.

Zástupci firmy se byli podívat v Brně a vypracovali pro město zprávu. Halu s využitelnými věci by musel obsluhovat školený personál.

"Máme to připravené, promyšlené, věděli bychom, co a jak, ale nejsme to schopni teď zrealizovat," uvedl náměstek Čisté Plzně Jan Šneberk. Podle něj by se musela založit nadace jako v Brně. "Víme, jak to tam dělají, řekli jsme si, jak by to šlo u nás, ale zatím na to nejsme technicky a provozně připravení," uvedl.

V Brně mají některé sběrné dvory vyčleněné místo na věci, které lidé přinesou a u nichž řeknou, že by se daly ještě využít. Podle Šneberka by to pomohlo také tomu, aby se věci ve sběrných dvorech nerozkrádaly.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist