https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenska-zoo-dokoncuje-projekt-zachrany-ohrozene-zmije-v-iranu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňská zoo dokončuje projekt záchrany ohrožené zmije v Íránu

9.7.2018 00:12 | PLZEŇ (ČTK)
Odborníci z plzeňské zoo zachraňují už čtvrtým rokem silně ohroženou zmije Latifovu (na obrázku), která se vyskytuje pouze v jednom údolí v pohoří Alborz v severním Íránu.
Odborníci z plzeňské zoo zachraňují už čtvrtým rokem silně ohroženou zmije Latifovu (na obrázku), která se vyskytuje pouze v jednom údolí v pohoří Alborz v severním Íránu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Dohnal / Zoo Plzeň
Odborníci z plzeňské zoo zachraňují už čtvrtým rokem silně ohroženou zmije Latifovu, která se vyskytuje pouze v jednom údolí v pohoří Alborz v severním Íránu. Spolupracují s místním institutem i s obyvateli. Pětiletý projekt je financovaný sbírkami zoo, stockholmskou herpetologickou asociací a ochránci zmijí Viper Specialists. Největším úspěchem je, že se podařilo zastavit legální komerční odchyt zmijí na odběr jedu pro farmacii, řekl chovatel zoo Jan Dohnal.
 

"Teď už tam nepřicházejí komerční lovci a neodebírají poměrně velké množství zvířat, což určitě ovlivňovalo celou populaci. Každý lovec měl povolení na 80 kusů, takže to mohlo být několik set hadů ročně. To je hodně na tak malou populaci," uvedl.

Dospělých Latifových zmijí by tam mělo být podle Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN kolem 2000 kusů, Dohnalův odhad je výrazně vyšší. "Ale stejně je to málo. Likvidace přirozených biotopů tam probíhá, s tím se nedá nic dělat," uvedl Dohnal. Alborz je nejzlikvidovanější pohoří v Íránu, je blízko velkých aglomerací jako Teherán.

"Udělali se tam informační cedule. V Národním parku Lar (v údolí ve výšce až 2900 metrů), což je část toho místa, kde pracujeme, dostávají návštěvníci letáčky o tom, že tam žije super vzácná zmije," uvedl. Začaly se o nich publikovat články, záchranný tým jezdí na konference po světě.

"Loni to bylo na vrcholu. Projekt pokračuje, ale politická situace není úplně stabilizovaná," uvedl Dohnal, který se před týdnem vrátil z Íránu po dvouměsíčním pobytu. Terénní práce fungují velmi dobře, ale dobrovolníků, jichž bylo až ke stovce, je méně, zhoršil se i tok peněz. "Šel jsme do projektu s tím, abych ho za pět let v roce 2019, až skončí americké sankce, předal místním lidem, a oni budou pokračovat sami a shánět si granty," uvedl Dohnal. Lidé mají chuť, ale potřebují peníze ze Západu.

Záchrana zmijí neznamená odchyt nebo čipování, ale zachování biotopů a ponechání zvířat bez zásahů lidí. Záchranný tým zpracovává zprávy pro úřady o tom, které lokality by měl zakonzervovat. V plánu je otevření naučné stezky, infocentra i odchovny. Ohrožených jedovatých hadů je podle Dohnala více. "Problémem je, že se jimi málo lidí zabývá. Biotopy jsou zničené a roztříštěné, nedochází k výměně genetických informací. Vinou toho může had za sto let vyhynout," uvedl. V Evropě se ochrana daří, ale na Blízkém východě chce pracovat málo odborníků.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist