https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenska-zoo-ma-dva-nove-velbloudy-narozene-mlade-a-samce-dovezeneho-z-nemecka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa

4.5.2024 00:43 | PLZEŇ (ČTK)
O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
 

Po úhynu Mulisáka, který se mezi lety 2006 a 2022 stal otcem 11 mláďat, zůstaly v zoo jen samice Kayla, Tereza a Sisi. "Šestiletou Terezu jsme měli během loňské zimy spojenou se samcem, ale jistotu, že je březí, jsme nabyli až na začátku března, kdy se jí začalo zvětšovat vemínko. Své první mládě Tereza porodila před dvěma lety, ale nevěděla, jak se o něj má starat, a tak jsme její dceru Lamiu museli odchovat sami," uvedla Palacká. I tentokrát byli chovatelé na takovou variantu připraveni, samice ale porodila zdravé mládě a od začátku se stala příkladnou matkou.

Pro samice hledali chovatelé po úhynu Mulisáka náhradu v centrální celosvětové evidenci ZIMS. "V ní se dají najít nejenom současné stavy zvířat v jednotlivých zoologických zahradách, ale i jejich rodokmen. Vzhledem k tomu, že naše samice pocházejí z českých zoologických zahrad, museli jsme se po nepříbuzném samci porozhlédnout jinde. Druhým kritériem výběru byl přirozený odchov matkou, což je zvláště u samce velmi důležité, protože povaha samců, zvláště během říje, je velmi ovlivněna prostředím, ve kterém vyrostli, a jejich socializací ve stádě," vysvětlila Palacká.

Kritériím vyhovoval mladý samec Jafar, kterého chovatelé přivezli 10. dubna ze Zoo Hagenbeck v Hamburku. "Jde o krásného zlatého samce, který vzhledem ke svému nízkému věku necelého jednoho roku vyniká výškou i mohutností. Transport proběhl bez problémů a již odpoledne Jafar elegantně vystoupil z transportního přívěsu s vidinou odměny v podobě mrkve," řekla ČTK zooložka. První noc strávil samec ještě v boxu a se samicemi se seznamoval přes pletivo, druhý den chovatelé pod dohledem nové stádo spojili. Samice Jafara ihned přijaly jako další mládě a nová samička získala kamaráda na hraní. "Prvních potomků se od Jafara sice dočkáme nejdříve za tři roky, ale vzhledem k mladému věku našich samic to není problém," dodala Palacká.

Chov velbloudů jednohrbých a dvouhrbých má v plzeňské zoo tradici od 50. let minulého století. Velbloud je jedním ze zvířat v plzeňském městském znaku, a proto nesmí chybět ani v městem zřizované zoologické zahradě. Novodobý chov velbloudů dvouhrbých začal v roce 1994 příjezdem samce Haštala a samic Goldie a Gappy. Prvním odchovaným mládětem byla oblíbená samice Josefína, narozená 1. března 1997. Dožila se 22 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist