https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenska-zoo-nasla-po-dvouletem-hledani-partnerku-pro-samce-tygra-ussurijskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňská zoo našla po dvouletém hledání partnerku pro samce tygra ussurijského

20.6.2021 18:40 | PLZEŇ (ČTK)
Tygr sibiřský je největší kočkovitou šelmou světa. Ve volné přírodě jich žije kolem 500 a v zoologických zahradách kolem tisícovky. V Evropě je chová zhruba 190 zahrad.
Tygr sibiřský je největší kočkovitou šelmou světa. Ve volné přírodě jich žije kolem 500 a v zoologických zahradách kolem tisícovky. V Evropě je chová zhruba 190 zahrad.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | <A href="http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ltshears">Ltshears</A> / <A href="http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:SiberianTiger002.jpg">Wikimedia Commons</A>
Po dvouletém čekání se plzeňské zoologické zahradě podařilo loni v prosinci přivézt pro osaměle žijícího samce tygra ussurijského novou samici. Kvůli pandemii koronaviru a uzavření pro veřejnost zahrada představila tygřici až na začátku června. Pětiletou Milashki získali chovatelé pro osmiletého Tibera z anglické zoo ve Woburnu. Zahrada zároveň modernizovala po 18 letech přírodní výběh tygří soutěsku. Chovatelé nyní doufají, že se brzy dočkají nových tygřat, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.
 

Prostorný výběh tygrů s jezírkem zoo otevřela v roce 2003, nyní za 1,7 milionu korun stavební firma zpevnila svah, tygři dostali nové odpočinkové terasy, výběh má novou výsadbu a nové výsevy zeleně a také novou branku do výběhu.

Samec Tiber, pocházející z královédvorské zoo, byl ve výběhu sám od podzimu 2018, kdy museli chovatelé kvůli vážným zdravotním problémům uspat zhruba osmnáctiletou tygřici Tsamaru. Ta pocházela z Kanady, žila v Plzni od roku 2004 a vystřídala zde postupně čtyři partnery. Mláďat se od ní v zoo dočkali dvakrát - v roce 2005 přivedla na svět dvě samičky s tygrem Mauglisem a v roce 2011 měla s mohutným tygrem Tiberem tři samečky.

Od roku 1971 chovala plzeňská zoo i tygry malajské a později indické, odchovat se je nepodařilo. Počátek chovu tygrů ussurijských neboli sibiřských v Plzni se datuje 30. červnem 1978, kdy zoo získala tříletou Jenny. První křtiny zažila zoo v roce 1982 se samcem Amurem rodičů Jenny a Matěje. Žádné mládě tohoto páru se ale nepodařilo odchovat. V roce 2000 přestali být chováni tygři v pavilonu šelem a chov tygrů ussurijských byl obnoven v přírodním výběhu příchodem Mauglise 11. prosince 2003.

Tygři se v zajetí dožívají věku kolem 17 až 18 let, vzácně až 20 let. Tygr sibiřský je největší kočkovitou šelmou světa. Ve volné přírodě jich žije kolem 500 a v zoologických zahradách kolem tisícovky. V Evropě je chová zhruba 190 zahrad, dodal Vobruba.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist