https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenska-zoo-zacne-projektovat-pavilon-pro-slony-bude-na-14-ha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňská zoo začne projektovat pavilon pro slony, bude na 14 ha

4.9.2017 11:00 | PLZEŇ (ČTK)
V plzeňské zoo vznikne do čtyř let pavilon pro slony indické. Vyroste na 14 hektarech luk směrem na Radčice proti současnému areálu. / ilustrační foto
V plzeňské zoo vznikne do čtyř let pavilon pro slony indické. Vyroste na 14 hektarech luk směrem na Radčice proti současnému areálu. / ilustrační foto
Foto | tpsdave / Pixabay
V plzeňské zoo vznikne do čtyř let pavilon pro slony indické za 300 až 350 milionů korun. Expozice Sloni na Mži se připravuje deset let. Vyroste na 14 hektarech luk směrem na Radčice proti současnému areálu. Se stavbou by se mělo začít do dvou let, řekl ředitel městské zoo Jiří Trávníček.
 

"Počítáme s dotací Státního fondu životního prostředí," uvedl. Zásadní kroky už má podle Trávníčka zoo za sebou. Jsou vykoupeny pozemky, město změnilo územní plán a je hotová dokumentace k územnímu rozhodnutí.

Na projekt pro stavební povolení vyčlenilo město v letošním rozpočtu šest milionů korun. Odbor investic města už vyhlásil výběrové řízení, za měsíc vybere projektanta. "Projekt bude hotový do 1,5 roku, jde o neskutečně složitou stavbu," řekl Trávníček. Hned poté požádá zoologická zahrada o stavební povolení.

Podle náměstka primátora Petra Náhlíka (KDU-ČSL) vzniknou na 12 hektarech vlastní expozice. Sloni by měli mít 3,5 hektaru. Dále tam mají být orangutani, tapíři, ptáci a mnoho zvířat z orientální oblasti.

"Slony není problém sehnat zadarmo, protože se množí po Evropě - od Prahy přes Berlín a Ostravu, všude jsou slůňata. Ale sloninců je málo," uvedl Trávníček. Vybudovat areál není jednoduché. Musí se upravit terén, přivést inženýrské sítě, odvodnit a oplotit. V ČR jsou slonince v Praze s desetihlavým stádem, v Ústí nad Labem, Ostravě, Zlíně a Liberci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist