https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenske-nakladatelstvi-vydalo-prvniho-pruvodce-celou-sumavou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňské nakladatelství vydalo prvního průvodce celou českobavorskorakouskou Šumavou

23.7.2017 08:55 | KLATOVY (ČTK)
Průvodce Šumava, Bavorský les, Mühlviertel, který hlavní pětičlenný autorský tým připravoval zhruba dva roky, seznamuje s historií všech osad, obcí a měst, ale také pamětihodností a přírodních památek. Ilustrační foto.
Průvodce Šumava, Bavorský les, Mühlviertel, který hlavní pětičlenný autorský tým připravoval zhruba dva roky, seznamuje s historií všech osad, obcí a měst, ale také pamětihodností a přírodních památek. Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plzeňské nakladatelství vydalo prvního průvodce celou Šumavou - od české přes bavorskou po rakouskou. Jde o lexikon, který popisuje 600 míst, k nim je 600 fotografií a dále je tam spousta aktuálních praktických informací z české, bavorské i rakouské strany, řekl Petr Flachs z vydavatelství Starý most.
 

Průvodce Šumava, Bavorský les, Mühlviertel, který hlavní pětičlenný autorský tým připravoval zhruba dva roky, seznamuje s historií všech osad, obcí a měst, ale také pamětihodností a přírodních památek. "Je tam i seznam všech naučných a zážitkových tras na Šumavě, popis všech lyžařských středisek, pravidla chování," uvedl. Rakouská část Šumavy Mühlviertel pod Lipnem není podle Flachse tak známá.

Podle dalšího spolumajitele nakladatelství Petra Mazného projde Národním parkem Bavorský les za rok 1,8 milionu návštěvníků, je to druhé turisty nejnavštěvovanější místo v Německu. "A z cizinců, kteří přijedou na jeden den, tvoří 60 procent Češi a meziročně jejich počet stoupá," uvedl. Zajímavé je podle něj to, že Národní park Šumava je téměř třikrát větší a navštíví ho jen o něco málo více lidí.

"Staré informace jsou z průvodců a jiných zdrojů a ty nové z internetu, z webových stránek obcí, infocenter a z osobních zkušeností místních," řekl Mazný. Z německé strany byla hlavní autorkou Marita Hallerová ze Zwieselu. "Vycházeli jsme z deset let starého sběru dat. A teď jsme s nimi pracovali znovu a v bavorské části se všechno z poloviny změnilo. Vyrostla tam spousta nových stezek a dalších atrakcí. A i v malých obcích jsou tam velké možnosti vyžití," řekl Flachs.

Podle Mazného jsou v průvodci také doporučené trasy a z 600 lexikonových míst si může každý vybrat. "Všechno, co je něčím zajímavé, tak tam má své heslo, od populárních taháků po neznámá místa," řekl Mazný. Kapesní průvodce do batohu je určen spíše pro lidi, kteří se na Šumavu vrací opakovaně a chtějí tam toho zažít více. "Jako jediný přináší všechny tři oblasti Šumavy v jednom svazku. To nebylo nikdy předtím," uvedl Mazný. Podle něj se lidé v poslední době vracejí zpátky k tištěným průvodcům a mapám a klesá počet návštěv internetu.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist