https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensky-kraj-podporuje-senatni-navrh-novely-zakona-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňský kraj podporuje senátní návrh novely zákona o národních parcích

21.2.2017 10:00 | PLZEŇ (ČTK)
Plzeňský kraj se hodlá přimluvit za senátní podobu novely ve Sněmovně, přiklání se k němu také většina z 22 šumavských obcí, které v parku leží. Prezident Miloš Zeman při lednové návštěvě kraje uvedl, že rovněž podpoří senátní verzi, neboť chrání zájmy šumavských obcí.
Plzeňský kraj se hodlá přimluvit za senátní podobu novely ve Sněmovně, přiklání se k němu také většina z 22 šumavských obcí, které v parku leží. Prezident Miloš Zeman při lednové návštěvě kraje uvedl, že rovněž podpoří senátní verzi, neboť chrání zájmy šumavských obcí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zastupitelé Plzeňského kraje včera podpořili před dnešním projednáváním ve Sněmovně senátní podobu novely zákona o ochraně přírody. Prohlášení k Národnímu parku Šumava včera drtivou většinou schválili zastupitelé kraje napříč politickými stranami.
 

"Osobně nejen já, ale i řada kolegů a zastupitelů kraje a poslanců z Plzeňského nebo Jihočeského kraje, se domnívám, že senátní návrh je dobrý. Je kompromisní, vyvažuje dvě strany - jednak stranu přírody, ale na druhou stranu tam žijí lidé a ta lidská stránka musí být na zřeteli," řekl včera krajský zastupitel a poslanec Václav Votava (ČSSD). "Byť jsem poslanec vládní, koaliční, jistě podpořím návrh, který přišel ze Senátu," uvedl.

Za senátní podobu novely se hodlá přimluvit ve Sněmovně, kromě stanoviska Plzeňského kraje má podobné stanovisko Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, přiklání se k němu i většina z 22 šumavských obcí, které v parku leží. Prezident Miloš Zeman při lednové návštěvě kraje uvedl, že rovněž podpoří senátní verzi, neboť chrání zájmy šumavských obcí.

Zastupitelstvo kraje se legislativou kolem Šumavy zabývá léta. I přes různé rozpory v ostatních otázkách byli dosud zastupitelé ohledně Šumavy zajedno. Krajští politici vždy dávali přednost zásahům proti kůrovci a podporovali zlepšení podmínek života obyvatel šumavských obcích.

Kraj loni v prosinci přijal usnesení, v němž odmítl původní verzi novely zákona a vyzval tehdy senátory, aby pro ni nehlasovali. "Hlavní námitka je rozšiřování bezzásahových zón, způsob projednávání dokumentace, nerespektování rozvoje obcí, uzavírání některých míst pro turisty," vyjmenovala námitky kraje vůči novele krajská radní pro životní prostředí Radka Trylčová (ODS). Krajští politici se bojí, že rozšiřování bezzásahového území přinese další šíření kůrovce.

Podle společného prohlášení, které přijal Plzeňský a Jihočeský kraj, se Šumava za poslední desetiletí stala kolbištěm nevládních organizací i politiků. "Česká ochrana přírody se zradikalizovala a stala se bojem ideologií. Tradiční evropskou ochranu přírody vystřídal směr aktivistických skupin k ochraně samovolných procesů jako v obřích amerických parcích, kde lidé nikdy nežili, přírodu nevyužívali a nepečovali o ni," řekla Trylčová, která prohlášení krajů podepsala.

Votava se ohradil proti argumentaci ekologických skupin, podle nichž umožní senátní verze novely vstup developerů a lobbistů na Šumavu, megalomanské stavby a ničení vzácné přírody. "Řada právních předpisů neumožňuje, aby se na Šumavě jen tak něco stavělo," řekl Votava. Podle něj lidé na Šumavě a šumavské obce chtějí žít v souladu s přírodou, vládní novela zákona je ale dost omezuje. "A na Šumavě žijí lidé, nejsou tam jen rostlinky, stromy, žabičky, ale jsou tam i lidé, a je třeba jim také vytvořit podmínky, aby tam mohli žít," dodal poslanec.



Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama



Blíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist