https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzni-se-osvedcil-novy-system-svozu-odpadu-tridit-papir-a-plast-lze-primo-v-dome
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzni se osvědčil nový systém svozu odpadu, třídit papír a plast lze přímo v domě

16.2.2022 16:39 | PLZEŇ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Plzni se osvědčil nový systém svozu separovaného odpadu, který nabídl obyvatelům možnost zdarma třídit papír a plast přímo v jejich bytovém domě. Kdo požádal, dostal vlastní nádoby na oba druhy odpadu. Cílem systému "Door-to-door" (od dveří ke dveřím) je zmírnit nepořádek kolem nádob na separovaný odpad. Město ho spustilo v lednu a nyní zvažuje, že ho rozšíří, řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková.
 

Systém funguje v lokalitě poblíž centra ohraničené ulicemi Tylova - Korandova - Hálkova - Klatovská třída, kde se scházejí takzvaně nepřizpůsobiví občané a místo dlouhodobě znečišťují odpadky. Vyhodnocení po prvních týdnech fungování ukazuje, že se situace zlepšila. Město proto zvažuje rozšíření od Husovy ulice k autobusovému nádraží a obchodnímu centru Plaza, případně do lokality Petrohrad, řekla Barborková.

Obyvatelé si zvolí velikost nádoby podle prostorových možností domu a počtu nájemníků. K dispozici mají velikosti 120, 240 a 660 litrů. "Před dům je umisťují pouze v den svozu, tedy nejčastěji večer před dnem svozu. Sváží se jedenkrát týdně," řekla vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Svobodová. Město občanům nabízí i placené zanášení a vynášení nádob.

"Výsledky jsou víc než dobré. Zlepšil se nejen stav pořádku v těchto ulicích, ale také svážíme z dané lokality více odpadu než dříve, kromě toho se jedná o skutečně kvalitně vytříděný odpad," řekl primátor Pavel Šindelář (ODS). Jako příklad uvedl stanoviště Plachého 35 a křižovatku Kardinála Berana - Tylova, kde sváželo 6600 litrů papíru týdně, stejně jako plastu. Díky novému systému to je 8080 litrů papíru týdně a 8620 litrů plastu, řekl. Ocenil ochotu lidí zapojit se do nového systému.

"Abychom náš záměr zvyšovat pořádek ještě posílili, nechali jsme v dotčené oblasti nainstalovat kamerový systém. Díky němu se už podařilo odhalit několik přestupků spáchaných osobami, které odložily odpad mimo nádoby. Aktuálně se zaměřujeme i na to, abychom zvýšili povědomí o novém systému a pokusili se do něj zapojit i obyvatele, kteří dosud na naši výzvu nereagovali," dodal Šindelář.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist