https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/po-dvou-tydnech-oprav-se-v-sobotu-otevrel-sklenik-fata-morgana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po dvou týdnech oprav se v sobotu otevřel skleník Fata Morgana

27.8.2018 00:16 | PRAHA (ČTK)
Skleník Fata Morgana v trojské botanické zahradě se v sobotu po dvoutýdenních úpravách otevřel veřejnosti. / Ilustrační foto
Skleník Fata Morgana v trojské botanické zahradě se v sobotu po dvoutýdenních úpravách otevřel veřejnosti. / Ilustrační foto
Foto | Jan Šatoplet / Ekolist.cz
Skleník Fata Morgana v trojské botanické zahradě se v sobotu po dvoutýdenních úpravách otevřel veřejnosti. Průchod skleníkem však je místy omezen kvůli dokončování stavby nového epifytního kmene, který slouží jako opora rostlinám. Vše by mělo být hotové zhruba v polovině října. Po zrekonstruovaném dřevěném můstku přes jezírko se návštěvníci mohli projít již v sobotu. Informovala o tom mediální zástupkyně zahrady Darina Miklovičová.
 

Umělý kmen a jeho okolí čekají dokončovací práce, které budou trvat ještě více než měsíc. Z toho důvodu je průchod skleníkem omezený. Východ ze štoly do nížinné části skleníku zavřený a při průchodu Fata Morganou je nutné věnovat pozornost značení. Epifytní kmen bude po dokončení osázen exotickými rostlinami z nížinného deštného lesa, kapradinami, orchidejemi a rododendrony.

Nový kmen navrhli výtvarníci Kryštof Krejča a Roman Hudziec. "Po konzultaci s botaniky navrhli třetí, poněkud netypický kmen. V prostoru vyústění štoly tak vznikne betonový strom typu ,škrtič‘ připomínající druh fíkusu, jenž se v přírodě obepíná okolo jiného stromu, čímž jej zadusí a nahradí jej," uvedla Miklovičová.

Skleník Fata Morgana byl otevřen v roce 2004. V roce 2016 zahájila botanická zahrada výměnu epifytních kmenů, které byly ve špatném stavu kvůli klimatu skleníku. Umělé kmeny jsou tvořeny ocelovou výztuží spojenou se stříkaným betonem, který je následně zbarven a patinován, aby působil co nejvíce autenticky. S doplněním dalších stromů obdobné konstrukce vedení zahrady počítá v příštím roce.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist