https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-klistovych-onemocneni-na-jihu-cech-mezirocne-stoupnul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet klíšťových onemocnění na jihu Čech meziročně stoupnul

18.10.2018 00:10 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos větší než loni. Hygienici evidují 92 případů encefalitidy, což je o devět více než loni ve stejnou dobu. / Ilustrační foto
Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos větší než loni. Hygienici evidují 92 případů encefalitidy, což je o devět více než loni ve stejnou dobu. / Ilustrační foto
Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos větší než loni. Hygienici evidují 92 případů encefalitidy, což je o devět více než loni ve stejnou dobu. V případě lymeské boreliózy jde ještě o výraznější nárůst. Letos bylo v regionu 377 případů a loni přesně o 100 méně. Řekla to Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. Aktivita klíšťat podle ní ještě nekončí. Jihočeský kraj letos zatím zaznamenal nejvíce klíšťových onemocnění ze všech regionů v republice.
 

Hygienici vzhledem k počasí očekávali, že letošní rok bude spíše podprůměrný. "Podmínky nebyly ideální. Klíšťata potřebují teplo a zároveň vlhko. A letos jsme evidovali spoustu horkých dnů a sucho," uvedla Luňáčková. Podle hygieniků se však v extrémních teplotách klíšťata ukryla například do lesní hrabanky a při mírném ochlazení a zvýšení vlhkosti opět začala být aktivní.

Z hlediska počtu onemocnění byly nejexponovanější měsíce červen a září. Právě v tomto období se nejvíce kombinuje dostačující teplo a vlhkost. První případ klíšťového onemocnění hygienici letos zaznamenali v dubnu. Luňáčková uvedla, že aktivita klíšťat může pokračovat i v listopadu. Hlavním faktorem, který ji ovlivňuje, je počasí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist