https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-ulovenych-divokych-prasat-na-jihu-cech-bude-nizsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Počet ulovených divokých prasat na jihu Čech bude nižší

30.12.2016 09:11 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Počet ulovených divokých prasat v Jihočeském kraji bude podle odhadů v této sezoně nižší. V té minulé myslivci ulovili více než 25 000 kusů. ČTK to řekl Jan Němec z oddělení lesního hospodářství odboru životního prostředí Jihočeského kraje. Takzvaný myslivecký rok začíná vždy 1. dubna a končí 31. března následného kalendářního roku. Populace divokých prasat v posledních letech vzrostla a zvěř často způsobuje škody především zemědělcům.
 

"Již dnes máme dílčí zprávy o tom, že úlovky černé zvěře budou v tomto roce výrazně nižší. Tyto zprávy máme potvrzeny i od kolegů z Dolního Bavorska a Horního Rakouska. Je otázkou, zda se mění trend vývoje černé zvěře nebo jde o změnu chování této zvěře, na kterou myslivci nedokázali zareagovat," řekl Němec.

Přesný počet divokých prasat žijících v jihočeských lesích není znám. Ale odborníci se shodují na tom, že v posledních letech se výskyt této zvěře výrazně zvýšil. "S určitostí lze tvrdit, že hlavními faktory jsou současný způsob zemědělského hospodaření a odlišný způsob chovu a lovu černé zvěře v lesních a polních honitbách," uvedl Němec.

Divoká prasata žijí většinou v lesích. Pokud tam ovšem nemají dostatek potravy, přesouvají se především na jaře a v létě do polí. "Nejprve do lánů s řepkou a pak kukuřicí," uvedl Němec.

Nárůst populace divokých prasat potvrzují i myslivecké statistiky. Například v sezoně 2002 až 2003 evidoval Jihočeský kraj 10 760 kusů ulovené černé zvěře. To je v porovnání s poslední sezonou téměř třetina. Divoká prasat způsobují škodu zemědělcům především poničením části úrody. V lese zase často vyrývají čerstvé sazenice stromků.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist