https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pochod-proti-oteplovani-planety-zhatilo-ve-francii-vedro
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pochod proti oteplování planety zhatilo ve Francii vedro

1.7.2019 00:13 (ČTK)
Na východě Francie se měl v pátek konat protestní pochod, jehož účastníci chtěli vyzvat k účinnějšímu boji proti změnám klimatu. Úřady ale akci nakonec zakázaly a to právě kvůli extrémnímu vedru. / Ilustrační foto
Na východě Francie se měl v pátek konat protestní pochod, jehož účastníci chtěli vyzvat k účinnějšímu boji proti změnám klimatu. Úřady ale akci nakonec zakázaly a to právě kvůli extrémnímu vedru. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na východě Francie se měl v pátek konat protestní pochod, jehož účastníci chtěli vyzvat k účinnějšímu boji proti změnám klimatu. Upozornit měl především na oteplování planety, informovala agentura AFP. Úřady ale akci nakonec zakázaly a to právě kvůli extrémnímu vedru, jež je podle ekologů důsledkem klimatických změn.
 

Pochodovat na podporu ochrany klimatu se mělo mezi obcemi Chaux a Bouilland ve východofrancouzském departementu Côte-d'Or, které jsou od sebe vzdálené zhruba deset kilometrů. Výběr míst startu a cíle přitom nebyl zdaleka náhodný. Jméno Chaux se ve francouzštině vyslovuje stejně jako slovo chaud, tedy teplý či horký, a Bouilland jako slovo bouillant, tedy vařící či vroucí.

Čáru přes rozpočet ale nakonec organizátorům pochodu z organizace Les Amis de la Terre (Přátelé Země) udělalo extrémní počasí, za které podle nich mohou právě klimatické změny. Kvůli vlně veder, která minulý týden sužovala nejen Francii, ale celou jižní, západní a střední Evropu, prefektura departementu Côte-d'Or pochod zakázala.

Kromě vysokých teplot byla totiž podle úřadů v den plánované akce ve vzduchu i zvýšená koncentrace ozonu, a zdraví účastníků pochodu by tak mohlo být ohroženo. Vyjma klimatického pochodu prefektura zakázala i několik sportovních akcí, informovala AFP.

V pátek padl dosavadní francouzský teplotní rekord. V Gallargues-le-Montueux na jihu země naměřili 45,9 stupně Celsia.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist