https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pod-kladnem-je-podzemni-voda-jeji-postup-resi-odbornici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladina podzemní vody pod Kladnem stoupá

19.1.2018 12:00 | KLADNO (ČTK)
Voda pod městem by mohla být kontaminovaná.
Voda pod městem by mohla být kontaminovaná.
Licence | Volné dílo (public domain)
Pod Kladnem je podzemní voda, její postup vytěženými prostory řeší odborníci. Pokračují ve vyhodnocování průzkumů, které určí, zda se může dostat k místům znečištěným hutní činností, kde hrozí její kontaminace.
 
V příštích týdnech by měl státní podnik Palivový kombinát Ústí, který má průzkumy na starosti, jednat s vedením Kladna o dalším postupu, který posoudí i ministerstvo průmyslu a obchodu a následně ustanovená meziresortní komise.

Připravovaná koncepce obsahuje výsledky průzkumů a zpřesnění předpokládaného vývoje. Dokončen už byl matematický model. "V tuto chvíli ta zásadní změna oproti původnímu postupu je taková, že čerpání, pokud vůbec někdy bude realizováno, tak až v pozdějších letech," uvedl Lenc. Nyní se podle něj experti soustředí na kvalitní monitoring důlních vod a sledování jejich chemických rozborů. Hlídat je nutné především to, aby se voda zaplavující prostory vzniklé hornickou činností nedostala k půdě znečištěné dřívější hutní činností. Do vody by se tak mohly dostat například těžké kovy.

Pokud by další monitoring ukázal, že znečištění vody skutečně hrozí, mohl by být řešením speciální čerpací systém za desítky milionů korun. Definitivní návrh řešení by měl být známý zřejmě v roce 2020.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist