https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podel-turisticke-cesty-u-sece-zustanou-stat-torza-uschlych-smrku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podél turistické cesty u Seče zůstanou stát torza uschlých smrků

7.10.2022 10:42 | SEČ (ČTK)
Harvestor torzující odumřelé stromy smrku.
Harvestor torzující odumřelé stromy smrku.
Foto | Aleš Kopecký / AOPK ČR
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) a Lesy České republiky zajistily v přírodní rezervaci Oheb v CHKO Železné hory novým způsobem bezpečnost turistů v lesích odumřelých po napadení kůrovcem. Podél turistické stezky na hranicích rezervace byla ponechána zhruba pět metrů vysoká torza stromů. Tento způsob by měl pomoci obnově lesních porostů po kalamitě, uvedla Karolína Šůlová z agentury.
 

"Původně se měl úplně skácet les v pásu širokém stejně jako výška stromů podél turistické cesty v délce 800 metrů, aby nehrozilo, že uschlé stromy spadnou na stezku. Naší podmínkou ale bylo, že tu zůstanou stát alespoň několik metrů vysoká torza, pro přírodu to bude šetrnější než pokácení celých stromů a zároveň to bude bezpečné," uvedl Aleš Kopecký z AOPK.

V pozadí odrůstající nová generace lesa - buk lesní, který by zde s jedlí bělokorou měl v budoucnu nahradit odumřelý smrk.
V pozadí odrůstající nová generace lesa - buk lesní, který by zde s jedlí bělokorou měl v budoucnu nahradit odumřelý smrk.
Foto | Aleš Kopecký / AOPK ČR

Část smrkového dřeva byla po těžbách odvezena, ale podstatná část zůstane v rezervaci k zetlení. Podařilo se také bez poškození zachovat mladé buky a jedle, jejichž výsadbu před 15 lety financovala AOPK, Správa CHKO Železné hory.

Stojící vysoké "pařezy", ležící odumřelé dřevo i stojící kůrovcové souše zajistí vlhkost a stín. Ty pomohou v růstu nové generaci lesa, která již mezi suchými smrky vzniká. Torza stromů a smrkové souše budou chránit přirozené listnaté lesy v rezervaci před nárazovým větrem. Odumřelé dřevo je také substrátem pro růst vzácných druhů hub či vývoj hmyzu.

Torza mrtvého smrku, mezi kterými již nyní odrůstá početná populace jeřábu ptačího a břízy bělokoré.
Torza mrtvého smrku, mezi kterými již nyní odrůstá početná populace jeřábu ptačího a břízy bělokoré.
Foto | Aleš Kopecký / AOPK ČR

"Ze studií rezervací zde v CHKO víme, že se v nich vyskytuje 300 až 400 druhů hub, z nichž obvykle polovina vyžaduje ke svému vývoji odumřelé dřevo, kterého je v běžných hospodářských lesích málo. Proto mají tyto druhy šanci přežít hlavně v rezervacích," uvedl Kopecký.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist