https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podil-elektromobilu-mezi-nove-registrovanymi-auty-v-evrope-za-kvartal-stoupl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podíl elektromobilů mezi nově registrovanými auty v Evropě za kvartál stoupl

26.7.2022 00:51 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podíl elektromobilů mezi nově registrovanými vozy v Evropě od dubna do června stoupl na 9,9 procenta, loni ve druhém čtvrtletí činil 7,5 procenta. Podíl aut poháněných fosilními palivy oproti tomu klesl. Ve své zprávě to uvádí Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
 

Podle údajů ACEA si benzinové a dieselové vozy udržely většinu nových registrací s podílem 55,8 procenta. Celkový prodej obou typů vozů klesl ve druhém čtvrtletí o více než pětinu.

Prodeje elektromobilů oproti tomu vzrostly o 11,1 procenta. Dvě pětiny z prodaných vozů měly elektrický pohon. Hybridní vozy, kterých se loni vůbec poprvé prodalo více než aut s dieselovým motorem, dosáhly více než pětinového podílu na trhu, přesně 22,6 procenta.

Z údajů, které sdružení ACEA zveřejnilo na začátku týdne, vyplývá, že v Evropě bylo v červnu registrováno nejméně nových osobních automobilů od roku 1996, a to něco přes 1,06 milionu vozů. Výrobu omezily problémy od logistických potíží až po pokračující nedostatek čipů.

Statistika zahrnuje vedle zemí Evropské unie i Británii a čtyři země Evropského sdružení volného obchodu (Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko). V samotné EU se prodej nových osobních automobilů v červnu meziročně snížil o 15,4 procenta na 886.510 vozů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist