Podíl recyklace obalových odpadů v EU se zřejmě zvýší
Podle evropské komisařky pro životní prostředí Margot Wallströmové představuje schválení návrhu Evropským parlamentem "další milník na cestě k tomu, aby se recyklace obalů stala v pravidlem v 15ti členských státech a v brzké budoucnosti i v přistupujících státech". Walströmová také vyjádřila naději, že dohadovací řízení mezi Parlamentem a Radou bude krátké a směrnice tak brzy vstoupí v platnost.
Podle novely by se mělo využívat (tj. recyklovat či spalovat s využitím energie) minimálně 60 hmotnostních procent obalového odpadu. Minimálně 55 hmotnostních procent by se mělo recyklovat. Rada EU navrhuje pro recyklaci i maximální limit - 80 % - což ovšem Evropský parlament odmítá.
V návrhu jsou stanoveny i recyklační cíle pro jednotlivé materiály: 60 % pro sklo a papír a lepenku, 50 % pro kovy, 22,5 % pro plasty a 15 % pro dřevo.
Není ale jasné, od kdy tyto nové recyklační kvóty začnou platit - to bude předmětem dohadovacího řízení mezi Evropským parlamentem a Radou EU. Termíny se liší o 2 roky: Radě by stačilo jejich splnění do konce roku 2008, Parlament navrhuje o dva roky kratší termín. Nové členské státy včetně České republiky by měly splnit cíle vytyčené v této směrnici s maximálně osmnáctiměsíčním zpožděním.
Podle dosavadní směrnice mají členské státy EU využívat mezi 50 až 65 hmotnostními procenty obalových odpadů a recyklovat mezi 25 až 45 procenty. Pro všechny obalové materiály platí minimální míra recyklace 15 %.
Česká republika si ve smlouvě o přistoupení k EU vymínila nižší kvóty: ke dni přistoupení hodlá využívat 39 procent obalových odpadů a v roce 2004 45 procent. Také plastových obalů máme ke dni přistoupení využívat jen 10 % a 12 % v roce 2004.
reklama