Podle Peciny vláda schválí nejspíš variantu B alokačního plánu
Alokační program již prošel mezirezortním připomínkovým řízením, měl by se objevit na některém z dalších jednání vlády. Předkladatelem návrhu bude ministerstvo životního prostředí (MŽP). "Všechna průmyslová odvětví tvrdí, že mají povolenek málo. Chemičky a rafinerie však dokázaly přesvědčit MŽP i nás, že očekávají velký nárůst produkce. Nárůst produkce až o desítky procent je u nich možný. V teplárenství to prostě možné není. Naopak dochází k zateplování budov a jiným úsporám, což vede k poklesu výroby tepla v čase," zmínil Pecina.
Všechny varianty alokují v období let 2005 až 2007 mezi podniky povolenky k emisím 97,1 milionu tun oxidu uhličitého ročně, dalších 500 tisíc tun tvoří rezervu pro nové podniky. Varianta A vychází ze skutečných emisí v roce 2004, má podporu elektrárenských a teplárenských společností. Varianty B a X kromě skutečných emisí roku 2004 berou v úvahu požadavky průmyslových svazů, jsou výhodnější pro rafinerie, výrobce chemikálií a stavebních hmot.
Česká vláda původně požadovala na období let 2005 až 2007 povolenky na 107,88 milionu tun emisí ročně. Pod nátlakem Evropské komise byl letos v dubnu dojednán kompromis, který ČR přiděluje povolenky k emisím 97,6 milionu tun oxidu uhličitého za rok, tedy o 9,5 procenta méně, než česká vláda původně požadovala. Skutečné emise českých průmyslových podniků a elektráren v loňském roce činily 90,36 milionu tun.
Nový systém regulace emisí oxidu uhličitého platí v zemích Evropské unie od počátku letošního roku. Emisní povolenky obdrželo 11 428 elektráren a tepláren s instalovaným výkonem přes 20 MW, z toho 435 se nachází v České republice. Emisní povolenky lze nakupovat či prodat, tržní cena na energetické burze EEX se nyní pohybuje okolo 24 eur za tunu.
reklama