Podle veterinářů má ČR požádat o příspěvek na testování skotu
Důvodem je podle Dubna skutečnost, že se Evropská unie rozhodla ze svého rozpočtu poskytnout jednotlivým členským zemím příspěvek na jedno vyšetření nemoci šílených krav (BSE), a to do výše 30 eur. "SVS toto rozhodnutí vnímá jako pozitivní krok, který má ulevit jednotlivým státům a domnívá se, že by bylo velmi žádoucí, aby se příspěvku dostalo i naší republice. SVS soudí, že na tento příspěvek máme i morální nárok, neboť BSE k nám byla zavlečena právě ze zemí EU," zdůraznil Duben.
Náklady na vyšetřování všech porážených kusů skotu nad 30 měsíců, o kterém rozhodla SVS 12. června, dosáhnou podle Dubna v letošním roce přes 200 milionů korun. "V příštím roce to bude asi o stovku milionů více, pokud se unie nerozhodne tuto hranici ještě snížit," uvedl mluvčí.
O podporu prevence BSE by podle mluvčího ČR měla požádat "ve stejné nebo vyšší míře" než činí podpora pro členské země. "Zejména proto, že Řídící vědecký výbor Evropské komise již dříve prohlásil ČR, stejně jako ostatní kandidátské země, za rizikovou z hlediska BSE, neboť sem byl dovážen skot a masokostní moučky ze zemí EU," konstatoval Duben.
reklama