https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podnik-povodi-odry-chysta-letos-investice-zhruba-za-900-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podnik Povodí Odry chystá letos investice zhruba za 900 milionů korun

6.2.2023 10:41 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Serych / Wikimedia Commons
Státní podnik Povodí Odry chystá v letošním roce investice zhruba za 900 milionů korun. Současně plánuje opravy téměř za 146 milionů korun. Vodohospodáři například dokončí rekonstrukci přehrady Morávka v Beskydech. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková.
 

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezskou Hartu.

"Rok 2023 bude finančně velice náročný. Máme naplánovány velké stavební akce jednak v oblasti protipovodňových opatření, ale také v rámci oprav drobných vodních toků. Současně budeme pokračovat v dlouhodobější snaze o postupné zajištění migrační průchodnosti vodních toků," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Největší investiční akcí jsou ochranné říční hráze podél Odry v Bohumíně-Pudlově na Karvinsku. Jejich budování začalo koncem loňského roku a dokončení podnik předpokládá v roce 2025. Investice přijde na 400 milionů korun.

"Dále letos dokončíme rozsáhlou rekonstrukci vodního díla Morávka, které pak převede bezpečně až desetitisíciletou povodňovou vlnu, a neposledně ukončíme protipovodňová opatření pro Český Těšín, lokalitu Kamenec," uvedl Tkáč. Podnik začne pracovat na zprůchodnění spádových stupňů na řece Odře mezi Jistebníkem a části Staré Vsi nad Ondřejnicí Košatkou, které přijde zhruba na 41 milionů korun, a na zprůchodnění jezu Dětmarovice na řece Olši za 21 milionů korun.

Z vlastních zdrojů dá podnik na investice 318 milionů korun, přibližně 556 milionů dostane jako dotace od státu a zhruba 24 milionů korun přispěje na odstraňování důlních škod firma OKD. Opravy bude Povodí Odry financovat hlavně z vlastních zdrojů.

"V rámci odstraňování důlních škod zahájíme rekonstrukci jezu Ráj na řece Olši. Jedná se o stavbu za 95 milionů korun, která bude dokončena v roce 2024. Současně využijeme letošní rekonstrukce Žermanického přivaděče, druhé etapy a v tomto úseku provedeme opravu dvou spádových stupňů za cca 25 milionů korun," uvedl technický ředitel Břetislav Tureček.

Podnik zároveň dokončí rekonstrukci a opravy na vodním toku Gručovka ve Fulneku-Lukavci přibližně za 33 milionů korun. "Také nás čeká pokračování v odstraňování rozsáhlých povodňových škod z roku 2021 na bystřině Bělé v Bělé pod Pradědem, kdy úplné dokončení plánujeme na rok 2024," uvedl Tureček. Podnik také zahájí například rekonstrukci jezu Brantice na řece Opavě s předpokládanými náklady 180 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist