https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polaci-neuspesne-zpochybnili-u-ceskych-soudu-tezbu-v-porubu-u-karvine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poláci neúspěšně zpochybnili u českých soudů těžbu v porubu u Karviné

4.6.2024 18:02 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Polští vodohospodáři u českých soudů neúspěšně zpochybnili povolení pro těžbu uhlí v jednom z porubů dobývacího prostoru Louky u Karviné. Obávali se případných dopadů těžby na polské straně a vlivu na řeku Olši. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost státního podniku Wody Polskie. Ztotožnil se s rozhodnutím, podle kterého je vliv na hraniční řeku a území sousedního státu prakticky vyloučený, a proto polští vodohospodáři neměli ani postavení účastníků v řízení o povolení hornické činnosti. ČTK to zjistila z úřední desky NSS.  
Hornickou činnost povolil v lednu 2023 obvodní báňský úřad. Týká se porubu 463 312 ve třetí kře dobývacího prostoru Louky. Porub je zhruba 1230 metrů pod povrchem a jeho obrys je minimálně 1,2 kilometru od polské hranice. Poláci se odvolali k Českému báňskému úřadu v Praze, který podnět odmítl, a poté podali neúspěšnou správní žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě.

Báňský úřad se podle krajského soudu dostatečně zabýval možnými dopady na polskou stranu hranice. Vyloučil je na základě posudků, například báňského a hydrogeologického. Poláci podle krajského soudu pouze obecně vyslovili obavu z negativních efektů těžby, aniž by doložili konkrétnější důvody.

NSS rozhodnutí potvrdil. "Stěžovatel (Wody Polskie) ve vztahu k nyní řešené hornické činnosti, a tedy k otázce své účasti v řízení o jejím povolení, neuvedl nic, co by závěry posudků a žalovaného (Český báňský úřad) vyvracelo či alespoň dostatečně relevantně zpochybňovalo," stojí v rozsudku.

Dopady těžby na vodní hospodářství řeší Česko a Polsko dlouhodobě v opačném gardu v souvislosti s hnědouhelným dolem Turów, který leží při hranicích s Libereckým krajem. Poslední měření v okolí dolu ukázala, že díky těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist