https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poletaveho-prachu-v-ovzdusi-ve-zlinskem-kraji-vyrazne-ubylo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polétavého prachu v ovzduší ve Zlínském kraji výrazně ubylo

11.1.2017 06:15 | ZLÍN (ČTK)
Polétavého prachu v ovzduší ve Zlínském kraji v noci na dnešek výrazně ubylo. Na stanicích naměřená maxima denních koncentrací k 5:00 již nedosahují ani dvojnásobku limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Meteorologové odvolali v pondělí dopoledne regulaci a lze očekávat, že brzy bude odvolána také smogová situace vyhlášená v pondělí.
 

V pondělí v 15:00 byla ve Valašském Meziříčí naměřena denní koncentrace polétavého prachu 231,9 mikrogramu na metr krychlový, dnes v 5:00 klesla na 81 mikrogramů. Za posledních 24 hodin klesla tato hodnota o více než 80 mikrogramů na metr krychlový. Ve Zlíně v pondělí ve 14:00 bylo naměřeno 137,8 mikrogramu na metr krychlový, dnes v 5:00 zde platí hodnota 66,4 mikrogramu.

V Uherském Hradišti bylo v pondělí v 16:00 naměřeno 113,9 mikrogramu, v 5:00 zde meteorologové ve vzduchu zjistili 89 mikrogramů na metr krychlový polétavého prachu. V Otrokovicích pondělní maxima dosáhla téměř dvojnásobku limitu, v 5:00 zde bylo naměřeno 62,2 mikrogramu na metr krychlový. Jen mírně limit překračovaly hodnoty naměřené v Těšnovicích u Kroměříže, kde jsou nyní již denní koncentrace pod limitem - 43,3 mikrogramu na metr krychlový.

Zhoršené rozptylové podmínky trápí také obyvatele Moravskoslezského kraje. V něm byla smogová situace vyhlášena v sobotu a stupeň regulace zde pro část kraje platí od neděle.

Meteorologové vyhlašují smogovou situaci, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr koncentrací hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles. Regulace se vyhlašuje, pokud průměr koncentrací překračuje 150 mikrogramů na metr krychlový. Při regulaci podniky omezují výrobu, ve Zlínském kraji však kromě tepláren velký znečišťovatel ovzduší není.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli omezit pobyt venku a vyhnout se fyzické námaze. Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy a využívat veřejnou dopravu.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist