https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-se-zabyva-dotaci-pro-benesov-nad-ploucnici-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie se zabývá dotací pro Benešov nad Ploučnicí

23.3.2017 09:40 | BENEŠOV N.PL. (ČTK)
Vyšetřování se týká letos podané žádosti o dotaci na 25 let spolupráce mezi Benešovem a německým Heidenau z Euroregionu Elbe/Labe. Náklady na projekt jsou vyčísleny zhruba na 15.000 eur, tehdy zhruba 406.000 korun.
Vyšetřování se týká letos podané žádosti o dotaci na 25 let spolupráce mezi Benešovem a německým Heidenau z Euroregionu Elbe/Labe. Náklady na projekt jsou vyčísleny zhruba na 15.000 eur, tehdy zhruba 406.000 korun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Policie se zabývá případem dotace pro Benešov nad Ploučnicí. Vyšetřuje podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a zneužití pravomoci úřední osoby, řekla ČTK a Českému rozhlasu krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Podle kolegy z rady podal starosta města Filip Ušák (koalice PRO Benešov) žádost o dotaci a podepsal prohlášení o financování akce, aniž by věc projednal v radě nebo zastupitelstvu. Ušák ČTK řekl, že případ považuje za vykonstruovaný.
 

Vyšetřování se týká letos podané žádosti o dotaci na 25 let spolupráce mezi Benešovem a německým Heidenau z Euroregionu Elbe/Labe. Náklady na projekt jsou vyčísleny zhruba na 15.000 eur, tehdy zhruba 406.000 korun. O tom, jestli město dotaci získá, zatím nebylo rozhodnuto. Městský radní Pavel Urx (Benešovští patrioti) ČTK a Českému rozhlasu řekl, že starosta podal žádost sám a radu informoval až následně. "Podepsal čestné prohlášení, které nebylo schválené žádným orgánem města. K tomu kompetence nemá. Pokud by byly vyčleněné prostředky v rozpočtu města, asi by je měl. Ale tady to tak nebylo. O projektu jsme vůbec nediskutovali a bylo jeho rozhodnutí, že žádost podá," řekl Urx.

Součástí čestného prohlášení je například to, že město má zajištěné předfinancování projektu a také peníze na spoluúčast. Podle Urxe ale projekt nebyl součástí rozpočtu města a radnice k němu neprojednala ani rozpočtovou změnu. Podle Urxe je sporné i to, jestli město vůbec takový projekt potřebuje. "Jde o to, jestli projekt je, či není potřeba. Teď zápasíme s tím, že potřebujeme každou korunu na opravu mostu," uvedl Urx.

Případem se zabývá oddělení krajské hospodářské kriminality. "Byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci podezření z trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie a zneužití pravomoci úřední osoby," řekla ČTK Hyšplerová. Vyšetřování je podle ní na počátku. Nechtěla specifikovat ani to, zda se podezření týká konkrétního člověka. "Ke konkrétním osobám se s ohledem na zákon na ochranu osobních údajů nebudeme vyjadřovat," doplnila Hyšplerová.

Podle Ušáka jde o vykonstruovanou kauzu. "Jsem skálopevně přesvědčen, že neexistuje nejmenší pochybení v této věci. Šlo o naprosto běžný postup. Všechny minulé žádosti na Euroregion byly za situací, kdy bylo podepsané prohlášení a nebyly definované jednotlivé rozpočtové kolonky," řekl ČTK Ušák. Za celým případem vidí politický boj. "Jeho cílem je mě zastavit a zastavit ty skutečné finanční úniky, které se dříve v Benešově děly a které dnes leží na státním zastupitelství nebo už byla podaná obžaloba," dodal Ušák.

Šestadvacetiletý Filip Ušák stojí v čele města od roku 2014. Patří k nejmladším starostům v České republice.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist