https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-stiha-dva-lidi-a-dve-firmy-kvuli-chovu-prasat-v-nevhodnych-podminkach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie stíhá dva lidi a dvě firmy kvůli chovu prasat v nevhodných podmínkách

17.6.2026 19:50 | KOCLÍŘOV (ČTK)
Kvůli chovu zvířat v nevhodných podmínkách na Svitavsku zahájila policie trestní stíhání dvou lidí a dvou firem. Podle veterinářů bylo být po kontrole koncem loňského roku nutné z hospodářství odebrat z chovu 107 prasat, o něž bylo velmi špatně postaráno. Zvířata skončila v náhradním ustájení.
 
Chov byl v obci Koclířov na Svitavsku. "Trestní stíhání je vedeno pro přečin chov zvířat v nevhodných podmínkách, kde pachateli hrozí trest odnětí svobody v délce jednoho roku, nebo zákaz činnosti," odpověděl na dotaz ČTK mluvčí krajské policie Tomáš Dub.

Prasata byla ustájena v budovách, které jim nezajišťovaly dostatečnou ochranu proti nepříznivému počasí. Jejich majitel neodklízel výkaly a moč, zvířata neměla žádnou podestýlku a možnost lehnout si na čisté místo. Výživa prasat nebyla špatná, zvířata však neměla dostatečný přístup k vodě. U některých byly zjištěny přerostlé paznehty, abscesy vzniklé vzájemným napadáním a kožní změny. Prasata žila v nestabilních skupinách, kde převažovali nekastrovaní samci.

Chovatel měl prasata v areálu starého statku se stodolami, zvířata žila venku i uvnitř. Ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč chov přirovnal kvůli značnému nepořádku a špatným poměrům k džungli, kde vítězila silnější zvířata. Podobné závady u chovatele veterináři zjistili i dříve. S pomocí hasičů a policie byla zvířata převezena do náhradního chovu. Vhodné místo s prázdnými prostorami bylo vzdálené desítky kilometrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist