https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-unik-skodlivin-v-hamru-na-jezere-vysetruje-jako-obecne-ohrozeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie únik škodlivin v Hamru na Jezeře vyšetřuje jako obecné ohrožení

20.11.2019 00:19 | HAMR NA JEZEŘE (ČTK)
Policie zatím neví, co výbuch při nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší způsobilo.
Policie zatím neví, co výbuch při nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší způsobilo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Policie úterní neštěstí s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení. Nikdo obviněn nebyl, řekla dnes českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. Při neštěstí utrpěli vážné zranění dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž, který je hospitalizován v Liberci, je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu. Další zraněný je podle mluvčí vinohradské nemocnice v Praze Terezy Romanové ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života.
 
Únik škodlivin v Hamru na Jezeře .
Únik škodlivin v Hamru na Jezeře .
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Policie zatím neví, co výbuch při nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší způsobilo. Do areálu se dostala až dnes dopoledne. "Na základě měření nám hasiči oznámili, že můžeme vstoupit, nicméně musíme být vybaveni plynovou maskou a ochrannými pomůckami. Takže tam teď provádíme ohledání a v jeho rámci mimo jiné zajistíme vzorky chemikálií, které s největší pravděpodobností budeme identifikovat na vlastním specializovaném pracovišti," uvedla Baláková.

Hasiči znovu vzorky odebírají od dnešního rána. "Výsledky měření budou poté předány k prošetření policii, která se bude případem dále zabývat. Víme, že tam byla kyselina sírová ve spojitosti s dalšími látkami," řekla dnes krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Jednatel firmy Purum Daniel Kraft zatím netuší, co mohlo havárii způsobit. "Při obvyklé každodenní činnosti stabilizace nebezpečných odpadů došlo k nepředvídatelné a nám prozatím nevysvětlitelné chemické reakci, která měla za následek výbuch s následným zahořením," uvedl. Podle něj jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenocementové stabilizace. "Cement nebo odprašky z výroby cementářského slínku jsou při tom využity jako chemické činidlo, které mění nebezpečnost složek odpadu a transformuje nebezpečný odpad na odpad, který již dále není nebezpečný," dodal.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře podle něj firma působí od roku 2002 a dosavadní provoz označil za bezproblémový. "Poslední kontrola České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Libereckého kraje proběhla 6. května 2019 a nebylo shledáno jakékoli porušení podmínek integrovaného povolení provozu," uvedl Kraft.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist