https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-vini-firmu-demos-z-ohrozeni-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie viní firmu Demos z ohrožení životního prostředí

4.6.2019 00:07 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Policie obvinila z ohrožení životního prostředí a z nedbalosti firmu Dekos v Hradci Králové, odkud na podzim 2017 unikly z improvizované jímky ropné látky. V okolí byla vypálena vegetace a limity ropných látek byly překročeny i desetinásobně. Proti čistírně odpadů bojuje také magistrát, uvedla o víkendu Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Hradecký kraj.
 

Firma Dekos se zabývá dekontaminací a recyklací odpadů na Hradecku. Poprvé policie o vyšetřování této firmy informovala před dvěma lety. Nyní hospodářská kriminálka firmu obvinila. Hrozí jí zákaz činnosti, vedení firmy dokonce až šest měsíců vězení. Policisté zjistili, že vedení firmy zaměstnance neseznámilo se všemi příslušnými právními předpisy souvisejícími s pracovní činností a že zaměstnanci nebyli řádně proškoleni.

Vedení podle policie nekontrolovalo činnost firmy, což je povinné, a neučinilo opatření, aby zamezilo úniku kalů nebo odvrátilo následky případného úniku. "Podle posudku, který zhotovil znalec z oboru těžby specializující se na hydrogeologii, byly limity ropných látek v některých místech překročeny i desetinásobně. Bude muset být provedena sanace zeminy ve čtyřech okolních lokalitách," uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Zemina o objemu 250 krychlových metrů se bude sanovat do hloubky jednoho metru, což bude stát více než 1,2 milionu korun. Spodní vody kontaminace nezasáhla.

Před dvěma lety mazlavá hmota obalila do výšky půl metru kmeny stromů jen několik stovek metrů od Labe. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podle informací MfD prokázala, že společnost minimálně 15 let skladovala 205 tun nebezpečných kalů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist