https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polovine-druhu-evropskych-zab-hrozi-vyhynuti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polovině druhů evropských žab hrozí vyhynutí

6.10.2008 09:45 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Do roku 2050 by mohla vyhynout více než polovina všech obojživelníků v Evropě, píše britský Independent. Důvodem jsou změny přirozeného prostředí, infekční choroby a následky klimatických změn.
 

Pralesnička žlutopruhá
Pralesnička žlutopruhá (Dendrobates truncatus)
Ilustrační foto: Jiří Hošek/www.reptarium.cz

Poslední průzkumy obojživelníků ukazují, že většina z nich se v následujících desetiletích zařadí mezi ohrožené druhy, a to zejména v jižní Evropě, kde kvůli klimatickým změnám vědci očekávají prokazatelně sušší a teplejší počasí.

Ovšem Trent Garner ze Zoological Society of London říká, že vysoce ohroženi jsou i obojživelníci, kteří se běžně vyskytují v Británii. "Zveřejněné odhady ukazují, že klimatické změny ovlivňují místa výskytu obojživelníků. Kvůli tomu hrozí řadě druhů ztráta přirozeného prostředí, dokonce i vyhynutí," uvádí Garner. "Ve Velké Británii už pozorujeme, že například ropuchy ztrácí schopnost přežít. Jak změny klimatu postupně ovlivňují přírodní prostředí, situace se pro místní druhy zhoršuje," dodal.

Mírné zimy způsobily, že druhy žab, které se ukládají k zimnímu spánku, se probudily dříve a následkem nedostatku jídla zeslábly, píše deník Independent. Také David Attenborough, britský přírodovědec a autor pořadů o přírodě, vyjádřil znepokojení kvůli ohrožení obojživelných druhů: "Obojživelníci hrají klíčovou roli v ekosystému a je hrozné, že během jen několika desítek let můžeme polovinu jejich druhů ztratit."

Jako by nestačily klimatické změny a ztráta přirozeného prostředí, v Británii se objevila i smrtelná kožní plíseň, chytrid, píše deník Independent. Podle Garnera mohla přicestovat s cizími druhy, například s africkou drápatkou vodní, která je dovážena pro výzkumy. Dalším nepřítelem jsou ranaviry, které ročně zabíjejí tisíce žab a čolků. Jejich výskyt pravděpodobně souvisí s vypuštěním severoamerického skokana volského.

Známých druhů obojživelníků je přes 6000 a podle některých výzkumů z roku 2004 hrozí vyhynutí minimálně třetině z nich, píše Independent.

Podle článku Steva Connora v deníku The Independent ze dne 26.září 2008



reklama

 
Eva Charvátová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
6. 10. 2008
FotoPavel
6. 10. 2008
6. 10. 2008
6. 10. 2008
6. 10. 2008
7. 10. 2008
Na Béďa
7. 10. 2008
Titulek opravenHugo Charvát
7. 10. 2008
8. 10. 2008
ZdrojMilan Barlog
8. 10. 2008
ZdrojBéďa
9. 10. 2008
ZdrojDana
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist