https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polska-greenpeace-protestuje-na-dole-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polská Greenpeace protestuje na dole Turów

17.3.2021 13:07 | VARŠAVA (ČTK)
Podle Greenpeace uhelná společnost a ministerstvo "důsledně ignorujují prohlubující se klimatickou krizi a nezbytnost zřeknout se uhlí do roku 2030"
Podle Greenpeace uhelná společnost a ministerstvo "důsledně ignorujují prohlubující se klimatickou krizi a nezbytnost zřeknout se uhlí do roku 2030"
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Max Zielinski / Greenpeace
Aktivistky a aktivisté polské pobočky mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace vyvěsili dnes na obřím rypadle v uhelném dole Turów poblíž českých hranic transparenty proti rozšíření těžby. Oznámila to sama organizace. Česko minulý měsíc podalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Na důl si stěžují i radnice v sousedním Německu.
 

"Naši aktivisté a aktivistky jsou odhodláni setrvat na místě co nejdéle," řekla ČTK Joanna Flisowská z polské pobočky Greenpeace. Na rypadle je podle ní 18 žen a mužů, přičemž nikdo z nich není českým občanem. Na místo se dostavila policie a stráž dolu, ale zatím podle Flisowské není jasné, zda dojde k vyjednávání či zásahu. Vzhledem k tomu, že aktivisté a aktivistky jsou čtyři desítky metrů nad zemí, nepovažuje mluvčí policejní zásah za příliš pravděpodobný.

Podle komuniké aktivisté a aktivistky vyvěsili na rypadle, které slouží k rozšiřování dolu, transparent s heslem "Kryzys klimatyczny? No i ch*j!" ("Klimatická krize? Na*rat!") s logy státní společnosti PGE, které důl a blízká elektrárna patří, a také příslušného ministerstva. Upozorňují tím, že společnost a ministerstvo "důsledně ignorujují prohlubující se klimatickou krizi a nezbytnost zřeknout se uhlí do roku 2030".

PGE je podle Greenpeace největším producentem skleníkových plynů v Polsku a třetím největším v EU.
PGE je podle Greenpeace největším producentem skleníkových plynů v Polsku a třetím největším v EU.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Max Zielinski / Greenpeace

Česká pobočka Greenpeace v tiskové zprávě zdůraznila, že aktivisté a aktivistky "blokují rypadlo v dole Turów, který krade lidem vodu". Kvůli těžbě na tomto dole zmizelo a stále mizí z českého území obrovské množství vody. PGE zde usiluje o proudloužení těžby až do roku 2044, přestože s tímto záměrem nesouhlasí místní obyvatelé Hrádecka a Frýdlantska, zástupci Libereckého kraje ani česká vláda. Na akci proto nechybí i transparent v češtině, na kterém stojí "Voda je víc než uhlí".

PGE zatím získala povolení k těžbě do roku 2026.

"Není možné, aby PGE a polský stát ignorovaly práva evropských občanů i ochranu životního prostředí. Uhlí ani peníze nenahradí vodu ve studnách místních lidí či v krajině, která je obklopuje," uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace.

"PGE je největší ničitel klimatu v Polsku, ale přesto odmítá přijmout jakoukoli zodpovědnost a dokonce blokuje možnosti místních lidí na spravedlivou transformaci od uhlí k čistější ekonomice," uvedla podle komuniké Joanna Flisowská, vedoucí energetické a klimatické kampaně v Greenpeace Polsko.

PGE je podle Greenpeace největším producentem skleníkových plynů v Polsku a třetím největším v EU. Firma podle ekologické organizace plánuje, že se svého uhelného byznysu zbaví a veškerou zátěž a náklady za transformaci uhelných regionů přenese na polské daňové poplatníky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist