https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsti-vedci-objevili-v-kolumbii-novou-orchidej-vypada-jak-hlava-dabla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polští vědci objevili v Kolumbii novou orchidej. Vypadá jak hlava ďábla

13.7.2016 01:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při bližším pohledu na květ orchideje objevíte hlavu čerta.
Při bližším pohledu na květ orchideje objevíte hlavu čerta.
Foto | Marta Kolanowska
Nově objevená orchidej červené až tmavě fialové barvy je unikátní hned v několika ohledech. Aktuálně je na světě jen třicet rostlin, které se vyskytují jen na velmi malé ploše. Kolumbijská orchidej je také zajímavá tím, že kresba na jejím květu připomíná hlavu ďábla. O objevu se píše v aktuálním čísle časopisu PhytoKeys.
 

Orchidej pro svou podobu dostala latinské jméno Telipogon diabolicus. A protože se aktuálně ví jen o třiceti exemplářích této rostliny, dostala se hned na seznam kriticky ohrožených druhů IUCN.

„Pokud víme, existuje jen velmi malá populace této orchideje,“ říká za objevitelský tým Marta Kolanowska z Gdaňské univerzity. Rostliny spolu s dalším Polákem Dariuszem Szlechetkem a Kolumbijcem Ramirem Medinou Trejem objevila v horském lese na pomezí okresů Putumayo a Nariño v jižní Kolumbii.

V aktuálním katalogu kolumbijských rostlin je uvedeno na 3600 druhů orchidejí, upozorňují vědci. A zdaleka to nebude kompletní výčet a celá řada druhů zůstává neobjevena. „Jen v roce 2015 bylo popsáno 20 nových druhů orchidejí, objevených jen v Kolumbii,“ říká Kolanowska.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist