https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poplatky-za-registraci-hnojiv-se-zhruba-zhruba-ztrojnasobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poplatky za registraci hnojiv se zhruba zhruba ztrojnásobí

20.12.2019 00:13 | PRAHA (ČTK)
Poplatky za přijímání žádostí o registraci hnojiv, pomocných půdních látek a pomocných rostlinných přípravků nebo substrátů se zhruba ztrojnásobí.  / Ilustrační foto
Poplatky za přijímání žádostí o registraci hnojiv, pomocných půdních látek a pomocných rostlinných přípravků nebo substrátů se zhruba ztrojnásobí. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Jing / Pixabay
Poplatky za přijímání žádostí o registraci hnojiv, pomocných půdních látek a pomocných rostlinných přípravků nebo substrátů se zhruba ztrojnásobí. Podle vládní novely vzrostou z 3000 korun na 10.000 korun, tedy na úroveň srovnatelnou s ostatními státy Evropské unie. Přijetí žádosti o prodloužení platnosti registrace bude podle předlohy stát 2000 korun místo současných 500 Kč. Novelu včera podepsal prezident Miloš Zeman, oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
 

Novela do českého právního řádu vnese evropská pravidla práva ohledně regulace vstupu, zavlékání nebo šíření škodlivých rostlin. Pěstitelé nebudou muset informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) o použití toxických přípravků na ochranu rostlin. Nově bude stačit informovat hygienickou stanici. Novela nově odkazuje na unijní nařízení, která nabyla účinnosti od poloviny prosince.

Ke zvýšení některých poplatků za registrace ministerstvo zemědělství odkazovalo na to, že od roku 1998, kdy byl schválen zákon o hnojivech, nevzrostly. U poplatků za prodloužení registrace se pak jejich výše nezvedala od roku 2009, kdy byla možnost prodloužení zavedena. Novela také mění legislativu ohledně značení nebo přípravků na ochranu rostlin, aby je bylo možné snáz dohledat v české distribuční síti.

Profesionální pěstitelé, kteří budou chtít venku nebo ve skleníku použít toxické prostředky, se nebudou muset před každou aplikací ptát státu. Ubude tím administrativní zátěž. Loni ÚKZÚZ vydal za první pololetí zhruba 100 takových povolení. Už v současnosti je na etiketě informace, že pěstitelé musí dva dny před aplikací informovat příslušnou hygienickou stanici.

Senát v novele zrušil pasáž, podle níž výrobcům a distributorům přípravků pro rostliny teoreticky hrozila sankce za to, že nezašlou ÚKZÚZ text etikety výrobku. Pokuta až do výše tři čtvrtě milionu korun se ale neuplatňuje. Sněmovna s tím souhlasila.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist