https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poptavka-po-bio-vejcich-prevysuje-nabidku-stat-by-mel-zmenit-politiku-tvrdi-svaz-ekologickych-zemedelcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poptávka po bio vejcích převyšuje nabídku. Stát by měl změnit politiku, tvrdí Svaz ekologických zemědělců

20.7.2018 01:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bio vejce se od konvenčních vajec liší zejména podmínkami, ve kterých jsou slepice chované a krmivem, které dostávají. Zákazník tak nákupem běžných vajec schvaluje také chov slepic v nepřirozených podmínkách a na velmi omezeném prostoru.  / Ilustrační foto velkochovu nosnic
Bio vejce se od konvenčních vajec liší zejména podmínkami, ve kterých jsou slepice chované a krmivem, které dostávají. Zákazník tak nákupem běžných vajec schvaluje také chov slepic v nepřirozených podmínkách a na velmi omezeném prostoru. / Ilustrační foto velkochovu nosnic
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nabídka bio vajec z volných chovů nedokáže uspokojit rostoucí poptávku českých zákazníků a firem. Tvrdí to PRO-BIO – Svaz ekologických zemědělců na základě svého neveřejného průzkumu mezi zpracovateli a obchodníky. Nárůst poptávky po vejcích z volných chovů potvrzují i obchodní řetězce, které Ekolist.cz oslovil. Podle Svazu PRO-BIO by mělo ministerstvo zemědělství přestat podporovat konvenční chovy nosnic v klecích a víc podporovat bio chovy nosnic. Podle ministerstva zemědělství je ale podpora biovajec dostatečná.
 

Bio vejce se od konvenčních vajec z klecových chovů liší zejména podmínkami, ve kterých jsou slepice chované, a krmivem, které dostávají. "Zákazník nákupem běžných vajec vlastně schvaluje chov slepic v nepřirozených podmínkách a na velmi omezeném prostoru," uvádí manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková. Zajímavé však je, že lidí, kteří vajíčka z klecových chovů nechtějí, přibývá. "Poptávka po bio vejcích každoročně roste a cenový rozdíl mezi běžnými a bio vejci se stále zmenšuje," tvrdí na základně neveřejného průzkumu Svaz ekologických zemědělců. Problém je, že podle Urbánkové nabídka vajec z neklecových chovů nedokáže uspokojit poptávku zákazníků.

Podle Urbanové za nedostatek vajec z bio chovů může ministerstvo zemědělství. "To dlouhodobě podporuje konvenční chovy, kde jsou slepice chovány buď v klecích, nebo na podestýlce," říká Kateřina Urbánková. Podle ní mají v obou případech slepice velmi málo prostoru, žijí v nepřirozených podmínkách a uměle jsou nuceny ke zvýšené produkci vajec, která vede k předčasnému vyčerpání nosnic. "Nosnice v ekologických chovech jsou přitom krmeny pouze bio krmivem, takže vejce neobsahují žádné chemické látky. Žijí v přirozených podmínkách ve volných výbězích a vejce snášejí většinou obden, a tak nejsou vyčerpané jako nosnice v běžných chovech," dodává Kateřina Urbánková. Bio vejce mají také přirozenou barvu a podléhají přísnější kontrole s ohledem na bio certifikaci a standardy dodržované v Evropské unii.

Slepice ve volném chovu.
Slepice ve volném chovu.
Foto | Pierre J. / Flickr

"Ministerstvo zemědělství by mělo přehodnotit svou politiku podpory ekologických chovů nosnic a podporovat místo klecových chovů hlavně volné chovy a produkci bio vajec. Poptávka po bio vejcích v Česku roste a to nejen ze strany běžných zákazníků, ale také ze strany firem, které však nemají, kde svou poptávku uspokojit," sděluje Urbánková. Ukázkou je podle Urbánkové například snaha řetězce rychlého občerstvení McDonalds, který v roce 2015 chtěl odebírat pouze vajíčka z volných chovů, ale nebyl v Česku schopen najít dodavatele, který by dodal potřebný objem vajec. "Doufáme, že tuto skutečnost zohlední ministerstvo zemědělství při utváření dotační politiky po roce 2020 a na Velikonoce roku 2021 budou v českých nadílkách pouze vejce z volných a ekologických chovů," uzavírá Urbánková.

Dotace jsou i pro volné chovy

Ministerstvo zemědělství na dotazy Ekolistu odpovědělo, že podporuje i neklecové chovy. "Co se týče nabídky bio vajec z volných chovů, jsou podporovány v rámci Programu rozvoje venkova 2014 - 2020 z operace Investice do zemědělských podniků," sděluje tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Dotace z tohoto programu mohou čerpat všichni zemědělští podnikatelé na projekty od 100 tisíc do 150 milionů korun výdajů, ze kterých je stanovena dotace.

"Podpora pro chovatele drůbeže je poskytována především na výstavbu a rekonstrukci hal pro chov, na technologie sběru, třídění, značení, balení, chlazení a skladování vajec, dále na další speciální technologie a stroje, například automatická snášková hnízda nebo přepravníky vajec," doplňuje tiskové oddělení ministerstva. Podle něho jsou preferováni žadatelé, kteří jsou registrovaní jako osoby podnikající v ekologickém zemědělství a nehospodaří souběžně v režimu konvenční produkce na zemědělské půdě.

Nosnice v bateriové kleci.
Nosnice v bateriové kleci.

Ministerstvo zemědělství dále uvádí, že v rámci dotace Zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů jsou preferováni zpracovatelé bioprodukce prostřednictvím preferenčního kritéria. Tato dotace se však týká pouze o zpracování na výrobky z biovajec a nelze ji poskytnout na stavby a technologie pro třídění, chlazení, balení, značení, skladování a dopravu vajec.

Ministerstvo dále uvádí, že podporuje rozvoj ekologické produkce v rámci naplňování Akčního plánu ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2016 - 2020, konkrétně realizací v něm stanovených prioritních opatření. Na řadě těchto opatření prý úzce spolupracuje i s nevládními organizacemi působícími v sektoru ekologické produkce.

Podle PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců je tato podpora od ministerstva naprosto nedostatečná. "Usilovali jsme několik let po sobě s kolegy z dalších neziskovek o zavedení vyšší bonifikace v Programu rozvoje venkova právě pro volné chovy, vyšší bonifikace pro ekologické zemědělství, aby to sedláky motivovalo. Bohužel lobby velkochovů z konvence byla silnější a nebyl tu zájem ministerstva na větší podpoře biozemědělců," komentuje odpovědi ministerstva Kateřina Urbánková.

Drsný chov slepic

V červenci zveřejnili ochránci zvířat záběry ze čtyř klecových velkochovů slepic Přeštic, Libotenic, Svinčan a Čeperky, tématu se následně dostalo velké mediální odezvy. Některé obchodní řetězce na tuto událost reagovaly oznámením, že přestanou odebírat vejce z klecových chovů. Například Globus, Billa nebo Lidl přestanou klecová vajíčka prodávat nejpozději v roce 2025.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist