https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poradatele-vyhlasili-na-narodni-vystave-medu-ctyri-nejlepsi-medy-roku-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pořadatelé vyhlásili na Národní výstavě medu čtyři nejlepší medy roku 2021

9.10.2021 00:14 | BRNO (ČTK)
V soutěži Med roku letos nebyl vyhlášen absolutní vítěz, pouze nejlepší medy ve všech čtyřech kategoriích, což jsou květové medy jednodruhové, květové medy vícedruhové, medovicové medy a pastové medy.
V soutěži Med roku letos nebyl vyhlášen absolutní vítěz, pouze nejlepší medy ve všech čtyřech kategoriích, což jsou květové medy jednodruhové, květové medy vícedruhové, medovicové medy a pastové medy.
Foto | estelheitz / Pixabay
Čtyři nejlepší medy z České republiky pro letošní rok vyhlásili na začátku října pořadatelé soutěže Med roku na Národní výstavě medu v Brně. Letošní účast v soutěži byla asi o třetinu nižší než obvykle, řekl ČTK pořadatel soutěže Radomír Hykl.
 

"Včelaři letos přihlásili 116 vzorků, obvykle to bývá 150 až 160 medů. Zcela to odpovídá poklesu vyrobeného medu v České republice, produkce také klesla asi o třetinu," uvedl Hykl.

V soutěži Med roku letos nebyl vyhlášen absolutní vítěz, pouze nejlepší medy ve všech čtyřech kategoriích, což jsou květové medy jednodruhové, květové medy vícedruhové, medovicové medy a pastové medy. "Každá z kategorií má specifické vlastnosti a hodnotit absolutního vítěze není podle nás úplně spravedlivé, proto jsme vyhlásili nejlepší med v každé z kategorií," vysvětlil Radomír Hykl.

Soutěžní vzorky prošly chemicko-fyzikálním rozborem v laboratoři i hodnocením odborné poroty, která posuzovala senzorické vlastnosti medu - tedy vzhled, vůni, konzistenci, chuť a celkový dojem. "Školení degustátoři musí mít senzorické zkoušky z některé potravinářské školy, které prokazují, že má odpovídající čich a chuť. Degustátory potom dál vzděláváme i prověřujeme a to i při samotném hodnocení. Anonymně například dostane vzorek stejného medu opakovaně a posuzujeme, jak je konzistentní při hodnocení," popsal Hykl.

Nejlepší med v kategorii jednodruhových květových medů má Roman Mazánek, v kategorii vícedruhových květových medů zvítězil med od Michala Platila, mezi medovicovými medy med od Dany Hermanové a mezi pastovými medy ten od Radomila Rubeše.

Cílem soutěže Med roku, který pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů, je přivést lidi k tomu, aby si našli vlastního včelaře, od kterého budou kvalitní med nakupovat. Národní výstava medu je proto bezplatně otevřená všem, k ochutnání je na ní 116 soutěžních vzorků, zároveň je na ní možné koupit med, kosmetiku, medovinu i svíčky z včelího vosku. Lidé také mohou absolvovat řízenou degustaci pod vedením zkušeného degustátora. Mezi soutěžními vzorky k ochutnání je mimo jiné i med předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist