https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poskozeni-zivotniho-prostredi-na-vyskovsku-bude-resit-soud-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poškození životního prostředí na Vyškovsku bude řešit soud v Brně

20.12.2018 00:10 | VYŠKOV (ČTK)
Poškození životního prostředí při budování motokrosové dráhy u Vážan nad Litavou na Vyškovsku bude řešit odvolací soud v Brně. Okresní soud ve Vyškově z toho uznal vinným spolek SVS Delta Racing Team a potrestal ho propadnutím pěti dotčených parcel. Státní zástupce podal odvolání, řekla včera za vyškovský soud Lenka Jančíková. Spolek podle soudu umožnil nelegální navážení suti, která sesuvem poškodila desítky dalších parcel, kde by si jen zmírnění následků podle soudu vyžádalo asi 43 milionů korun.
 

Spolek podle nepravomocného rozsudku z listopadu umožnil v letech 2012 až 2016 při budování dráhy u Vážan nad Litavou navážení velkého množství zeminy, recyklátu, směsného a stavebního odpadu, a to i s obsahem azbestu. "Prokázalo se, že se tam konaly časté navážky suti včetně nebezpečného azbestu, prokázalo se to posudky i odbornými vyjádřeními," uvedla v odůvodnění samosoudkyně Zdeňka Kalová. Sesuv navážky pak podle ní překryl zemědělskou půdu jiných vlastníků. Šlo asi o čtyři desítky zasažených parcel o rozloze 26.000 metrů čtverečních. Sesuv zasypal i přes 100 metrů potoka. Navážka podle obce ohrožovala i suchý poldr, který tam nechala vybudovat.

Někdejší jednatel spolku Tomáš Hrdinka se podle obhájce Milana Netolického hají tím, že kdyby mu správní orgány neházely klacky pod nohy, vybudoval by tam sportovní areál, jak bylo původně naplánované. Muž v tomto případě neskončil u soudu jen díky tomu, že jeho trestní stíhání v této věci policie vyhodnotila jako neúčelné. Brněnský krajský soud mu totiž uložil 9,5 roku vězení za závažnější daňové úniky.

Vyškovský soud spolek potrestal propadnutím dotčených pozemků. Spolek měl podle rozsudku také zveřejnit vyhotovený rozsudek ve dvou celostátních denících. Žalobce však podal odvolání, případ tak bude řešit Krajský soud v Brně. Soud mohl spolek v krajním případě i zrušit. Spolu s žalobcem se odvolali i někteří poškození, kteří se k řízení připojili.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist