Poslanci podle ekologických organizací ohrožují demokracii
"Změna by znamenala výrazné omezení možnosti veřejnosti zasahovat do rozhodovacích procesů u nás," říká Daniel Vondrouš z Hnutí DUHA. Podle něj je motivace předkladatelů dvojí. "Jednak občanská sdružení komplikují svou účastí situaci státních úředníků, když dělají chyby a jednak se tak sdružení dostanou k informacím o projektech, jejichž zveřejnění může být politikům nepříjemné, protože by vyvolalo odpor veřejnosti."
"Změna by navíc znamenala omezení vynutitelnosti práva u nás, což je jedna z věcí, kterou kritizuje i včera zveřejněná hodnotící zpráva Evropské komise," doplňuje Jindřich Petrlík z Dětí Země. "Je to v podstatě jakešovská snaha českých poslanců, která říká lidem: nechte nás rozhodovat a vraťte se ke sbírání odpadků a čištění potůčků," dodává Petrlík.
K protestu ekologických iniciativ se přidaly i představitelé několika desítek českých obcí. Dopis poslancům v němž je žádají, aby s návrhem novely nesouhlasili, podepsalo 41 zástupců obcí z České republiky. Obdobný dopis nevládních organizací z různých oblastí činnosti podepsala téměř stovka z nich. Zároveň pokračuje sběr podpisů pod protestní petici, která vznikla 25. září. "Zatím se nám sešlo 500 podpisů, ale předpokládáme, že to nejsou všechny, které byly v republice shromážděny," říká člen petičního výboru Jindřich Petrlík. Podle něj ani touto schůzí sněmovny sběr podpisů pod petici neskončí, ale bude pokračovat dál.
"Je to už druhý pokus o totéž," připomíná Daniel Vondrouš květnovou aktivitu Brouskova stranického kolegy Karla Sehoře, který se pokusil prosadit prakticky totéž.
Podle Vondrouše je velká šance, že novela Poslaneckou sněmovnou neprojde. "Doufáme, že kluby ČSSD a KSČM budou hlasovat zamítavě, tak jako v případě Sehořova návrhu, a že Čtyřkoalice nezvedne ruku pro takto jasně protidemokratický a protievropský návrh," řekl Vondrouš. Poslanecký klub ČSSD by se navíc mohl orientovat i postojem vlády, která Brouskův návrh odmítla jednomyslně.
reklama