https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posledni-nosorozec-sveho-druhu-ma-profil-na-tinderu1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslední nosorožec svého druhu má profil na Tinderu

26.4.2017 11:00 (ČTK)
Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2000 kusů severního poddruhu tuponosého neboli bílého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo v důsledku útoků pytláků už jen 15 zvířat.
Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2000 kusů severního poddruhu tuponosého neboli bílého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo v důsledku útoků pytláků už jen 15 zvířat.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Poslednímu žijícímu samci nosorožce tuponosého severního založili profil na seznamovací aplikaci Tinder. Cílem projektu je získat finanční prostředky potřebné na zajištění další generace tohoto druhu. Nosorožci Súdánovi vysoký věk nedovoluje, aby se množil přirozenou cestou, a tak bude nutné drahé umělé oplodnění, informovala agentura AP. Poslední tři jedinci nosorožce tuponosého severního včetně Súdána žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni, kam byli převezeni z české zoo ve Dvoře Králové nad Labem v roce 2009.
 

"Nechci být dotěrný, ale osud mého druhu doslova závisí na mně," stojí v popisku Súdána na seznamovací aplikaci. Kampaň, kterou zahájili keňští ochránci přírody, nese název "Nejvíce žádoucí starý mládenec na světě".

Třiačtyřicetiletý nosorožec a poslední dvě žijící samičky se kvůli zdravotním problémům, které jsou mimo jiné důsledkem jejich vysokého věku, nemohou pářit přirozenou cestou. Aby druh nevymřel, bude zapotřebí umělého oplodnění. To podle ochránců přírody přijde společně s výzkumem na devět milionů dolarů (221 milionů Kč).

"Spojili jsme se s s rezervací Ol Pejeta, abychom dali nejvíce žádoucímu starému mládenci na světě šanci najít protějšek," řekl mluvčí společnosti Tinder Matt David. "Vzhledem k tomu, že Súdánův profil bude k vidění ve 190 zemích v téměř 40 jazycích, jsme optimističtí," dodal. Webové stránky rezervace Ol Pejeta v úterý večer dočasně přestaly fungovat kvůli vysokému počtu návštěvníků.

"Ohrožení, v němž se ocitá nosorožec tuponosý severní, je ukázkou dopadu činnosti lidí na tisíce dalších druhů na této planetě," uvedl ochránce přírody Richard Vigne z rezervace Ol Pejeta s tím, že cílem je postupně začlenit novou generaci nosorožců tuponosých severních zpět do volné přírody.

V keňské rezervaci Ol Pejeta žije samec Súdán, samice Nájin a její dcera Fatu od roku 2009. Čtvrtý jedinec převezený do parku z královédvorské zoo, samec Suni, uhynul stářím na podzim roku 2014. V polovině prosince 2014 pak uhynul v zoologické zahradě v San Diegu samec Angalifu, který měl rakovinu. Poslední jedinec nosorožce tuponosého severního žijící v Evropě, samice Nabiré, uhynula na následky prasklé cysty ve Dvoře Králové v červenci 2015. Ve stejném roce utratili kvůli nemocem souvisejícím s vysokým věkem samici Nolu z americké zahrady.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi více než 2000 kusů severního poddruhu tuponosého neboli bílého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo v důsledku útoků pytláků už jen 15 zvířat.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist